Župni vijećnici – izbori

Župni prakaraturi: Do 1989. predstavnici domaćinstava župe koji su pomagali župniku u pastoralno liturgijskom djelovanju zvali su se prakaraturi. U praksi služba prakaratura odnosila se na pomoć župniku kao pratnja: u blagoslovu kuća, u ispovijedi starih, bolesnih i nemoćnih, u vođenju sprovoda, te pomoć u sakupljanju redovine u naravi. Pomoć župniku u vođenju župe prema načelima Župnih pastoralnih vijeća (ŽPV) do 1989. nije bilo.

Riječ prakaratur je došla od latinske riječi procurator, a znači obavljati posao u nečije ime ili biti nečiji zastupnik, nekoga zastupati. Ta riječ se vezala uz osobu koja je pomagala svećeniku u različitim, gore navedenim djelatnostima.

Župno pastoralno vijeće (dalje ŽPV): Prema novim propisima i točkama crkvenog zakonika službe prakaratura su prestajale a formirale su se službe župnih vijećnika. Izboru župnih vijećnika župna zajednica u Kruševu pristupila je u predbožićno doba 1989. Na dogovornom sastanku prakaratura 30. 11. 1989. sudjelovali su:

Sa Sretnica:

• Marko Rozić Čulušić.

Iz Podgorja:

• Jozo Božić Pilipušić.

Sa Selišta:

• Stanko Puce Jurin.

Iz Čula:

• Ivko Čule,
  • Franjo Marijanović.

Sa Krivodola:

• Andrija Smiljanić.

S navedenima je raspravljanja tema “izbora župnih vijećnika”. Zadaće prakaratura bia je da svatko u svojem selu i zaseoku animira izbor ŽPV.

Slijedili su izbori i sastanci domaćina po selima: Selištani i Podgorčani imali su sastanak 3. 12. 1989., Sretničani 10. 12. 1989., Krivodoljani i Čulani 17. 12. 1989.

U izborima za ŽPV pred Božić 1989. izabrani su sljedeći članovi:

• Mario Gabrić,
  • Stipe Puce Jurin,
  • Ilija Ita Ćorić.

• Veso Vidačak,
  • Pero Bevanda Jakovljev.

• Andrija Kordić Boškov,
  • Pero Rozić Martinov,
  • Marko Rozić Čulušić.

• Marko Vidačak Dundić,
  • Andrija Smiljanić,
  • Zdravko Milorad.

• Andrija Čule Ivkin,
  • Stanko Džeba,
  • Pero Begić,
  • Marko Čule Ivanov.

Izabrane članove ŽPV potvrdio je Biskupski Ordinarijat u Mostaru 28. 1. 1990.

Prvi sastanak izabranih župnih vijećnika održan je 2.2.1990. Prva točka na sastanku bila je izbor predsjednika, potpredsjednika i tajnika ŽPV. Za predsjednika je izabran Marko Vidačak Dundić, za potpredsjednika Marko Čule Ivanov, za tajnika Stipe Puce Jurin i Andrija Smiljanić.

Izbor (1995. i 1996.) novih članova za ŽPV ili potvrda starih: Po isteku već dva mandata izabranih župnih vijećnika pristupili smo u tijeku 1995. i 1996. izboru novih. Izbore smo organizirali u Podgorju 19. 11. 1995., na Selištima 16. 12. 1995., na Sretnicama 26. 1. 1996., na Krivodolu 30. 1. 1996., i u Čula 23. 2. 1996.

U navedenim terminima izabrani su sljedeći članovi ŽPV:

• Marko Božić Poštar.

• Mladen Marić,

• Marko Vidačak Dundić,
  • Martin Tomić,
  • Ilija Pušić.

• Andrija Čule,
  • Stanko Džeba,
  • Bože Zovko,
  • Mile Vrebac.

Biskupski ordinarijat u Mostaru potvrdio je izabrane vijećnike 24. 3. 1996.

Popunjavanje članova ŽPV u tijeku 2002. i 2003.: U jesen 2002. organizirani su izbori župnih vijećnika u djelu Čula i Krivodola. Nakon prebrojavanja listića vidjelo se da su izabrani:

• Branko Džeba,
  • Branko Zovko.

• Nikola Vidačak Ivanov.

Novi članovi župnog vijeća potvrđeni su 20. 1. 2003.

Popunjavanja ŽPV u tijeku 2003.: Zbog ispražnjenosti mjesta u članstvu ŽPV u pojedinim zaseocima sa Krivodola i iz Podgorja organizirani su izbori u proljeće 2003. Prebrojavanjem glasaćih listića pokazalo se da su izabrani:

Za Podgorje:

• Ljubo Vidačak.

Za Krivodol:

• Željko Marijanović.

Župni vijećnici u novom sastavu potvrđeni su 28. 9. 2003.

Popunjavanje ŽPV u tijeku 2005.: Popunjavanje članova ŽPV imali smo i u 2005. Popunjavanja smo imali s predstavnicima iz Donjeg sela na Krivodolu i sa Sretnica (Banića,  Jurića zaseok i Rozići oko zvonika). Na Krivodolu smo organizirali izbore u ožujku a u svibnju na Sretnicama. Nakon prebrojavanja glasačkih listića potvrđeni su za članove ŽPV:

• Kamilo Rozić.

Novoizabrani župni vijećnici potvrđeni su 13. 11. 2005.

Poslijelije popunjavanja s Krivodola (Donje selo) i Sretnica (Banića, Jurića zaseok i Rozići oko zvonika) i potvrde iz Ordinarijata od 13. 11. 2005. članovi ŽPV bili su:

• Andrija Čule,
  • Bože Zovko,
  • Mile Vrebac,
  • Branko Zovko,
  • Branko Džeba.

• Ilija Pušić,
  • Željko Marijanović,
  • Nikola Vidačak,

• Ljubo Vidačak,
  • Marko Božić Poštar,
  • Veso Vidačak, počasni vijećnik.

• Kamilo Rozić,

Popunjavanje novih vijećnka sa Selišta i iz Čula

Na sastanku Župnog pastoralnog vijeća održanog 16. 2. 2011. zatražili su Iija Mandić (zaseok Mandićia, Gabrića i Arapovići na Selištima), Andrija Čule (Donja Čula) i Bože Zovko (zaselak Tomića, Begića, Zovka, Džeba i Čula u Čulama) da više ne mogu obnašati službu Vijećnika za navedene zaseoke te da se umjesto njih izaberu novi predstavnici. Članovi ŽPV su prihvatili razloge navedenih Vijećnika i odlučili da se raspišu izbori za nove predstavnike iz navedenih zaselaka. Izbori su provedeni cirkularnim pismom u rujnu 2011. Domaćinstva iz navedenih zaselaka sa zaokruženim predstavnikom trebali su izborno pismo vratiti u župni ured. Poslije prebrojavanja glasova izabrani su za Selišta (zaseok Mandića, Gabrića i Arapovića) Gojko Mandić, Slavko Čula (Donja Čula) i Mate Čule Blagin (zaseok Tomića, Begića, Zovka, Džeba i Čula iz Čula).

Župni ured se pismom obratio Biskupskom ordinarijatu u Mostaru br. 192/2011., od 28. 11. 2011. da novo izabrane Vijećnike potvrdi. Biskupski ordinarijat na pismo iz župnog ureda potvrdno je odgovorio 16. 1. 2012. br. 45/2012. Navedenim datumom prestala je služba Župnog vijećnika Ilije Mandiću, Andriji Čuli i Boži Zovki.

Poslije izbora (2011./2012.) na Selištima i Čulama, članovi ŽPV-a su:

• Mile Vrebac,
  • Branko Zovko,
  • Branko Džeba,
  • Slavko Čule,
  • Mate Čule Blagin.

• Ilija Pušić,
  • Željko Marijanović,
  • Nikola Vidačak,

• Ljubo Vidačak,
  • Marko Božić Poštar,
  • Veso Vidačak, počasni vijećnik.

• Gojko Mandić,

• Kamilo Rozić,