Grad Jeruzalem: Jeruzalem je grad između današnje Palestine i Izraela koji je osnovan prije 3000. U Starom gradu, nalazimo nešto „sveto“ za Židove, Muslimane i Kršćane. Židovi imaju Zid plača i Brdo hrama, Muslimani posjeduju Kupolu na stijeni i džamiju al-Aksa, a Kršćani časte Baziliku Svetoga groba u kojoj se štuje Golgota (Kalvarija) i Isusov grob.
Matejev Jeruzalem: „Žene otiđoše žurno s groba te sa strahom i velikom radošću otrčaše javiti njegovim učenicima. Kad eto im Isusa u susret! Reče im: »Zdravo!« One polete k njemu, obujme mu noge i ničice mu se poklone. Tada im Isus reče: »Ne bojte se! Idite, javite mojoj braći da pođu u Galileju! Ondje će me vidjeti!“ (Mt 28, 8-10). Crkva nam, ove godine, stavlja na Veliku subotu izvještaj iz evanđelja po Mateju. Na Uskršnje jutro, Isus se najprije ukaza Mariji Magdaleni. Tko je ta žena „Marija Magdalena?“ Spisatelj sv. Marko kaže da je Isus iz nje istjerao sedam zloduha (Mk 16, 9). Međutim, Marija Magdalena je Isusu bila vjerna i privržena kada su ga svi apostoli napustili. U Novom zavjetu i apokrifnim spisima, opisana je kao učenica Isusa Krista. Jedno je sigurno – sva četiri evanđelista je spominju kao svjedokinju Kristova uskrsnuća. A što je onda s onih sedam zloduha? Zahvalna Stvoritelju i Otkupitelju, Marija Magdalena je postala Isusova „prijateljica“. Gdje god Isus, tu i ona. Zaista, htjela je uzvratiti za sve ono što joj je Spasitelj učinio. Stoga, pratila ga je po stopu u Palestini, posluživala Isusu svoja dobra te sudjelovala na Isusovu pokopu i uskrsnuću. Isus se ukazuje onima koji ga vole svim svojim srcem te onima koji čuvaju, vrše i prihvaćaju zapovijedi. Oslonimo se na Mariju Magdalenu jer je bila uz Gospodina kad su ga svi drugi ostavili i zato je postala „apostol“ kakav bi trebao biti svaki Kristov učenik i sljedbenik.
Ivanov „Jeruzalem“ – Galileja: „Poslije toga očitova se Isus ponovno učenicima na Tiberijadskome moru. Očitova se ovako: Bijahu zajedno Šimun Petar, Toma zvani Blizanac, Natanael iz Kane Galilejske, zatim Zebedejevi i još druga dva njegova učenika.“ (Iv 21, 1-2) Ovo je dio iz 21. poglavlja sv.Ivana apostola koje se čita pri Sv. Misi na Uskrs. Isus se ukazuje apostolima koji ribare na Tiberijadskom moru u Galileji. Prisutno je sedam apostola koji su gladni kao vukovi, ali nigdje ribe ni za lijeka. Isus je na obali i sugerira im da bace mrežu na desnu stranu garantirajući im ulov ribe. Kakav ulov?! Pucaju mreže! Apostoli uhvatiše 153 ribe. Stani malo! Zašto baš 153 ribe? Taj odgovor nismo znali do 4. stoljeća. Tada, prevodeći Bibiju na latinski jezik, sv. Jeronim nam objasni da su se toga trenutka u svijetu nalazila 153 naroda. I svi ti narodi bijahu ulovljeni u mrežu Šimuna Petra i drugih apostola. Sada je u svijetu 7 milijardi ljudi! U mreži Šimuna Petra nalazi se oko milijarda i dvjesta milijuna vjernika jer je svaki 17. stanovnik zemlje katolik. Zanimljivo je da četvorica evanđelista uvijek stavljaju Šimuna Petra na prvo mjesto („Šimun Petar i drugi učenici…“). Zašto? Sv. Petar je prvi iznad svih (Primus super omnes) u vlasti i nauku. Dosljedno je i nasljedno primio od Krista cijelu Crkvu koju povjerava papi, biskupima, svećenicima, redovncima, đakonima i svim vjernicima. Petar nije svjestan da je ušao u Božje oči. Priznao je svoj grijeh „zatajenja“, a Isus mu je odmah dodijelio funkciju –„Pasi ovce moje!“ (Iv 21,17). Evo Petra, vratio se k sebi! Vratimo se i mi jer Isus nam poručuje da trebamo biti raskajani!
Naš Jeruzalem: „Gdje je, smrti, pobjeda tvoja? Gdje je, smrti, žalac tvoj? Žalac je smrti grijeh, snaga je grijeha Zakon. A hvala Bogu koji nam daje pobjedu po Gospodinu našem Isusu Kristu!“ (1 Kor 15, 55-57) Sv. Pavao nam je ostavio zanimljivu poruku s praznog Isusovog groba. Krist je svojom smrću i uskrsnućem unišitio, pobijedio i promijenio svaku našu smrt! Danas smo izbezumljeni i očajni jer „sumnjamo“ da će Istina na kraju pobijediti. Svaka će laž biti pokopana, a Istina će uskrsnuti i ukazati se svima nama! Grijeh je pobijeđen i pokopan Isusovim novim životom. Ugledajmo se na njega! Vjerujemo u obećanje Uskrsa i nadamo se tom velikom daru s Neba jer ponovno nam sv. Pavao objašnjava i potvrđuje: „Ako pak Krist nije uskrsnuo, uzalud je doista propovijedanje naše, uzalud i vjera vaša.“ (1 Kor 15, 14).
Sretan i blagoslovljen Uskrs!
Povodom Uskrsa
Travanj 2020.
Stipe Gabrić, sjemeništarac