BDM – Gospa karmelska – životopis

Rođenje: Blažena Djevica Marija (dalje: BD Marija), rođena je u Nazaretu, u Galileji. Roditelji su joj bili Joakim i Ana. U Crkvi najčešće rabljeni naziv Blažena Djevica Marija. Na njezinu materinjem jeziku zvala se Mirjam. Evanđelja i Novozavjetne knjige nazivaju je Isusovom majkom.

U trećoj godini života roditelji su je odnijeli u Jeruzalem u Hram da bi je prikazali Gospodinu. Taj spomen slavimo 21. studenoga. Rodbinski je bila povezana s Ivanom Krstiteljem, bila je rođakinja Ivanovoj majci Elizabeti.

Kao djevojka upoznala se s Josipom iz Nazareta. Josip je bio kraljevskog roda, potomak kralja Davida. Po zanimanju Josip je bio tesar. Za njega biblijski izvori kažu da je bio pravedan. Marija se s Josipom zaručila i provela ovozemaljski život.

Marijino začeće: Marija je postala poznata po sinu Isusu Kristu. Začela ga je na čudesan i jedinstven način, po Duhu Svetome. Marija je pristala bit majka Isusova i Anđelu Gabrijelu koji je navijestio začeće odgovorila je: “Evo službenice Gospodnje, neka mi bude po tvojoj riječi! (Lk 1,38)”

Isusovo rođenje: Zbog specifičnih okolnosti i popisa pučanstva koje je naredio rimski car August Marija nije rodila Isusa u Nazaretu nego u Betlehemu. Ona je sa svojim zaručnikom Josipom novorođenčetu dala ime Isus. S Josipom je bila Isusova odgojiteljica. Njih dvoje odgajali su ga prema propisima koje je nalagao židovski i izraelski zakon.

Marijina i Josipova smrt: Josip je vjerojatno umro prije početka Isusova javnog djelovanja, a Marija je ostala živjeti poslije Isusove muke, smrti i uskrsnuća i uzašašća na nebo. Posljednje godine života provela je u maloazijskom gradu Efezu. Biblija ništa ne govori o Marijinoj smrti.

Dogma Katoličke Crkve govori da je Marija dušom i tijelom uznesena na nebo. Ovu dogmu ispovijedamo i slavimo na „Marijino uznesenje na nebo“ ili na blagdan „Velike Gospe“ koji se slavi 15. kolovoza.

Molitve BD Mariji u čast: Mariji u čast u povijesti Crkve napisane su mnoge molitve. Najpoznatija je Zdravo Marijo. A kroz povijest nastale su i slijedeće opće poznate molitve u čast BD Mariji: Krunica, Litanije (lauretanske), Anđeo Gospodnji, Kraljice neba, Veliča (Magnificat), Zdravo Kraljice… Svaka od njih ima povijesni tijek nastanka.

Pjesme BD Mariji u čast: U svakom narodu Katoličke Crkve postoje mnoge pjesme napisane i otpjevane Mariji u čast. Nama svima poznate pjesma katolika Hrvata su: Zdravo Djevo, Lijepa si lijepa, Čuj nas majko, O mila Majko nebeska…

Marijini dani i mjeseci: Svaki dan, svaki čas svojega života posvećujmo Mariji. No, iz pobožnosti njoj na spomen vjernici su poklonili dva mjeseca: svibanj i listopad… a u tjednu posvećena joj je subota.

Dogme

  • Kršćani o Mariji vjeruju i ispovijedaju da je:
  • Bogorodica (naziv pridodan Mariji na Efeškom saboru 431.)
  • Djevica (naziv od Nicejskog – 321 i Prvog carigradskog sabora iz 381.)
  • Bezgrešno začeta, naziv i dogmu proglasio papa Pio IX. 1854.
  • Bezgrešno začela Isusa
  • Uznesena dušom i tijelom na nebo, dogma koju je na temelju kršćanske tradicije i vjerovanja, proglasio papa Pio XII 1950.

Čašćenje kod Hrvata: Mnogi narodi svijeta, kršćani, katolici, Mariji iskazuju posebno štovanje i posebnu čast.

Hrvati su bili, i danas su veliki štovatelji BD Marije. U hrvatskom izričaju dali su joj mnoge časne nazive. Nazivaju je „Najvjernija odvjetnica Hrvatske“, „Kraljica Hrvata“ (titula vezana uz svetište Marije Bistrice).

Crkve izgrađene Mariji u čast: Njoj u čast u prvim stoljećima kršćanstva među Hrvatima njoj u čast izgrađene su mnoge crkve. Nadaleko je poznat „Pralik Gospe Velikoga zavjeta“ iz 1050., pronađen u Biskupiji kod Knina. Poznatije crkve i proglašena Marijina svetišta kod Hrvata su: Remete, Marija Bistrica, Trsat, Sinj, Vepric,…

Govori se da Hrvati imaju 1162 što raznih crkvi, što raznih drugih objekta sagrađenih u čast BD Mariji, a među njima je deset katedrala (Zagreb, Split, Pula, Dubrovnik, Varaždin, Poreč, Krk, Gospić, Mostar i Trebinje).

Nazivi pridodani Mariji: Jedna je BD Marija, ali kroz povijest dobila je mnoštvo naziva. Naziv su nadošli po mjestu čašćenja, po izgrađenoj crkvi, po izrazu pobožnosti, a među njima je i naziv „Gospa Karmelska“.

Marijine svetkovine:

Mariji u čast posvećeno je na desetke svetkovina:

  • Marija Bogorodica (1. siječnja)
  • Uznesenje Blažene Djevice Marije ili Velika Gospa (15. kolovoza)
  • Bezgrešno začeće Blažene Djevice Marije (8. prosinca)
  • Rođenje Blažene Djevice Marije ili Mala Gospa (8. rujna)
  • Pohođenje Blažene Djevice Marije (31. svibnja)
  • Spomen Blažene Djevice Marije Kraljice (22. kolovoza)
  • Spomen Blažene Djevice Marije Žalosne (15. rujna)
  • Spomen Blažene Djevice Marije od svete Krunice (7. listopada)
  • Prikazanje Blažene Djevice Marije u Hramu (21. studenoga)
  • Spomen BD Marije – Gospe Karmelske (16. srpnja) i mnoge druge…

Pobožnost na čast BD Mariji: od svih pobožnosti kod kršćana na poseban način ističu se pobožnosti na čast BD Mariji. Vjerujemo da je Marija prisutna u našem životu. Naša je zadaća nasljedovati njezine kreposti i trajno gajiti pobožnosti prema njoj.

Neka nas štiti i zagovara BD Marija – Gospa Karmelska.

Izvori:

  • http://hr.wikipedia.org/wiki/Sveta_Marija –
  • http://www.hrkarmel.com/djevica_marija.htm