Za to vrijedi umrijeti

Čuje se ponekada misleći i za obične stvari i događanja gdje pojedini ljude kažu: „Za to se isplati umrijeti!“ Koliko je to uzrečica, koliko je ozbiljno rečeno, teško je zaključiti.

Nalazimo se u korizmi, vremenu koje je prethodilo Kristovoj muci i smrti. Isus nije rekao „Za to se isplati umrijeti“, nego se tako ponašao, živio i djelovao. Kod njega nema pojam „isplati“. On živi, djeluje i pokazuje čovjeku put spasenja. Mnogi su u njegovo vrijeme, pa i u naše ih ima, živjeli i djelovali kao da su na dobrom putu, a zapravo su išli u propast. Živjeli su za ono zašto ne bi mnogi normalni ljudi umrli. Prvo, ubiti čovjeka, da bi ti, ili netko živio neprihvatljiv je i nedopustiv postupak. Krist prepuštajući se razjarenoj svjetini uništava zlo i pokazuje čovjeku put spasenja. Krist nas spašava svojom mukom, smrću i uskrsnućem.

U Bibliji Strog Zavjeta ima više događaja u kojima se opisuje kako pojedinci ili skupine idu svjesno u smrt služeći Bogu ili otačkoj predaji. Žrtvujući se za veće ideale. Prisjetimo se četvorice mladića u Danijelovoj knjizi gdje se opisuje kako odbijaju pokloniti se kipu kojega je dao izraditi babilonski kralj Nabukodonozor. Kralj koji je porobio zemlju mladića. Toj „sili“ tadašnjeg vremena jasno odgovaraju: „Mi nećemo služiti tvojemu bogu, niti ćemo se pokloniti kipu što si ga podigao.“

Isto tako imamo hrabrog staraca Eleazara (2 Mak 6,23)., hrabru majku Makabejku ili sedam sinova hrabre majke Makabejke (2 Mak 7,1-14).

U Novom Zavjetu, primjer su apostoli koji nakon Kristove muke, smrti i uskrsnuća odvažno „žive za ono zašto se isplati umrijeti“.

Povijest Crkve prepuna je hrabrih mučenika koji se nisu povlačili nego su svjedočili do posljednjeg daha života…

Prisjetimo se prošlog Obrambenog rata u kojemu su naši mladići i djevojke, muževi i supruge, očevi i majke smjelo stali u obrani Domovine. Svi su oni znali da boreći se postoji mogućnost i smrti, ali nisu zatajili nego su se odazvali zovu Domovine. Znam, da su svi oni smatrali da je za obranu Domovine vrijedno umrijeti.

Pouka i poruka nama: Ako nemamo neki uzor za kojega bismo umrijeli, tada nemamo ni za što bi živjeli.

Ostaje pitanje, što je ono za što bi bilo vrijedno i umrijeti?