Jelin grob – Istraživanje groba

Jeličin grob

Pojmovi

Kod Jelina groba 30. siječnja 2018.

Povjerenstvo za istraživanje Jelina groba

Prilaz do Jelina groba prije istraživanja

Pet dana istraživanja

U danima istraživanja

Podatci o Jeli i grobu odčitani 12. travnja 2018.

 

Pojmovi

U radnjama organiziranim za potvrdu predaje o Jeli i njezinu grobu na Krivodolu služili smo se s više pojmova: istraživanje, ispitivanje, iskapanje i ekshumacija. Svaki od njih ima specifično značenje.

U početku i prije bilo kakva zahvata na „Jelinu grobu“ mislili smo da ćemo grob iskopati a kosti ispitati. Međutim, u dva navrata (22. i 23. ožujka 2018.) nismo Jelina groba ni kostiju našli. Nije ga bilo ondje gdje je grobni humak označavao. Od planirana iskapanja prešli smo u potražnju, istraživanje i traženje Jelina groba i njezinih kostiju. Tek u trećem zahvatu 31. ožujka našli smo grob i kosti za koje smo pretpostavili da su Jeline. Tada smo pristupili (12., 13. i 14. travnja 2018.) iskapanju „Jelina groba“ i ispitivanju njezinih kostiju.

Kosti nismo bili u planu ekshumirati (vaditi iz zemlje), ali vidjelo se da taj zahvat trebamo učiniti. Kosti smo iz zemlje izvadili (ekshumirali) i pohranili ih u limeni sanduk. Vidjelo se da je potrebno grob i okoliš urediti. Kada se sve bude završilo s ispitivanjem, Jeline ćemo kosti vratiti onamo gdje su i bile. Pokop Jelinih ekshumiranih kostiju planiramo prirediti 14. listopada 2018.

 

Kod Jelina groba 30. siječnja 2018.

Bliže pripreme za organiziranje ispitivanja Jelina groba započeli smo 30. siječnja 2018. Tada smo pozvali predstavnike „Odjela Hrvatskog narodnog sabora BiH za Drugi svjetski i Domovinski rat“ Peru Kožula i Velimira Mabića da pohodimo Jelin grob i da porazgovaramo o njihovu iskustvu koje su stjecali u tijeku ispitivanju mnogih grobova i grobišta. Bitan nam je bio razgovor s njima. Pero i Velimir dobro su nas uputili što nam je činiti da bi ispitivanje išlo kako valja. Ono što su nam savjetovali mi smo primijenili u danima ispitivanja Jelina groba.

 

Povjerenstvo za istraživanje Jelina groba

Da bi bilo kvalitetno i vrijedno istraživanje, ispitivanje, iskapanje i ekshumacija Jelinih kostiju, odredili smo da službeni početak bude osnivanje „Povjerenstva za istraživanje ‘Jelina groba’“. Povjerenstvo je osnovano 4. veljače 2018. (br. 35/2018.).

 

Prilaz do Jelina groba prije istraživanja

Rekli smo da se Jelin grob nalazio „sklonjen“ u ogradi Gabruša. Više pješačkih i brdskih prilaza vodilo je do groba. Da bi se prvi put došlo na grob, trebalo je imati „vodiča“. Najprikladniji je prilaz bio s „rudarskoga puta“ do ograde „Gabruše“. Nakon ekshumacije (12. travnja 2018.) ovaj smo prilaz očistili, proširili i uredili za „službeni“ prilaz do Jelina groba.

 

Pet dana istraživanja

U pet navrata pristupali smo istraživanju Jelina groba očekujući i ispitivanje kostiju.

  1. Prvi dan, četvrtak, ožujka 2018.

  2. Drugi dan, petak, 23. ožujka 2018.

  3. Treći dan, subota, 31. ožujka 2018.

  4. Četvrti dan, četvrtak, 12. travnja 2018.

  5. Peti dan, 13. petak, travnja 2018.

    Jelin grob i kosti pronašli smo trećega dana istraživanja, 31. ožujka, a ekshumaciju smo organizirali četvrtog dana 12. travnja.

U istraživanju, ispitivanju i ekshumaciji Jelina groba i njezinih posmrtnih ostataka sudjelovali su:

  1. sc. arheologije i dipl. etnologinja Ivanka Miličević – Capek, ravnateljica „Zavoda za zaštitu kulturno – povijesne baštine HNŽ Mostar“;

  2. dr. sc. Marija Definis Gojanović, prim., Specijalist sudske medicine, Sveučilište u Splitu – Medicinski fakultet, Klinički bolnički centar Split, pročelnik katedre / odjela za sudsku medicinu;

  3. Ivan Milićević – Šime, Gradska mrtvačnica Mostar – Bijeli Brijeg;

  4. Zoran Milićević, Gradska mrtvačnica Mostar – Bijeli Brijeg;

  5. Don Željko Majić, generalni vikar, Biskupski ordinarijat Mostar;

  6. Fra Miljenko Stojić, povjerenik Komisije HBK i BK BiH za hrvatski martirologij;

  7. Perko Kožul, Odjel HNS-a BiH za Drugi svjetski i Domovinski rat;

  8. Velimir Mabić, Odjel HNS-a BiH za Drugi svjetski i Domovinski rat;

  9. Niko Marušić, Udruga Mir International;

  10. Ilija – Ile Vrlić, Udruga Mir International, pridružio se tijekom dana

  11. Policija, Mostar (Buna);

  12. Policija, Mostar (Buna);

  13. Don Ljubo Planinić, predsjednik Povjerenstva za istraživanje „Jelina groba“;

  14. Mile Pušić, član Povjerenstva za istraživanje „Jelina groba“

  15. Željko Pušić, član Povjerenstva za istraživanje „Jelina groba“;

  16. Tomas Bevanda, član Povjerenstva za istraživanje „Jelina groba“;

  17. Nikola Vidačak, član Povjerenstva za istraživanje „Jelina groba“;

  18. Tomica Lončar, fotograf i kamerman;

  19. Ivica Lončar, fotograf i kamerman;

  20. Gojko Mandić, suradnik u iskapanju;

  21. Vjeko Vidačak, suradnik u iskapanju;

  22. Brana Smiljanić, suradnik u iskapanju;

  23. Ante Vučić, zadužen za šator;

  24. Jedan radnik s Antom Vučićem, za šator.

U danima istraživanja

U prvom danu istraživanja (22. ožujka 2018.), kopajući ispod kamenoga grobnog humka nadali smo se da ćemo naići na Jeline kosti. Međutim, naišli smo na garevinu i na kreč.

Nastala je rasprava među prisutnima zašto garevina i kreč ispod humka. Rješavajući pitanje kamenoga humka i garevine ispod humka prisjetili smo se predaje koju je prenijela Matija Vidačak, a glasi: „To je samo to (govoreći o kamenom humku), a Jeline su kosti prenesene tajno od Turaka u Cikojino groblje“. Tako govori predaja o potajnoj ekshumaciji Jelinih kostiju i prijenosu na tajno mjesto u Cikojino groblje. Predaja nastavlja i tvrdi: „Krivodoljani su odmah poslije Jeline mučeničke smrti njezin grob častili kao mučeničko mjesto. Čašćenje mučenice Jele na mjestu mučeništva smetalo je Turcima. Stoga su se Turci spremali Jeline kosti iskopati i uništiti. Čuvši za namjeru Turaka, Krivodoljani su odlučili potajno Jeline kosti s mjesta mučeništva skloniti na sigurno tajno mjesto, a na mjestu gdje se grob nalazio postavili su kao vanjski znak kameni grobni humak.“

Međutim, očito je da Jelin grob i Jeline kosti nisu tada ekshumirane, nego se s klačinom ili garevinom i postavljanjem grobnoga humka iznad klačine ili garevine, do dva metra podalje od Jelina groba, htjelo odvući tursku pozornost od njezina pravoga groba i kostiju. Tako se i pokazalo. Jeline su kosti pronađene ondje gdje je Jela nakon mučeničke smrti pokopana, metar – dva od grobnoga humka koji se nalazio iznad klačine ili garevine. Grobni humak kao vanjski znak Jelina groba postavljen je iznad klačine ili garevine da se Turci ne bi dosjetili da je to doista Jelin grob koji nije diran, nego je ostao gdje je i bio poslije njezina stradanja.

U polasku s Jelina groba, 22. ožujka, ostala nam je zagonetna zaravan dva – tri četvorna metra. Zaravan se nalazila ispod ogradnoga zida između Vidačkove i Tomićeve ograde. Odlučili smo upriličiti sljedećih dana istraživanje ispod i okolo zida.

Ni drugoga dana istraživanja 23. ožujka Jeline kosti nismo uspjeli pronaći.

Treći dan istraživanja organiziran je u subotu, Velika subota, 31. ožujka 2018. U istraživanje smo pošli s manjim bagerom i sa skupinom ljudi: Nikolom Vidačkom, Vjekom Vidačkom, Branko Smiljanićem, Dankom Vidačkom, Milom Pušićem, Gojkom Mandićem i bageristom Petrom Talijancem.

Po dolasku s bagerom do Jelina predmnijevana groba, negdje oko 11.00 sati započelo je istraživanje. Nakon više zahvata istražitelji su sklanjajući bagerom oveći kamen zahvatili zubom bagerove kašike ljudske kosti! Kosti su skupljene u najlonsku vrećicu i vraćene u zemlju.

Vraćajući kosti u zemlju, istraživanje s bagerom bilo je završeno. Javljeno je mobitelom na više strana da smo naišli na ljudske kosti. Kako se na tom mjestu častio Jelin grob, može se razumno pretpostaviti da se radi o Jelinim kostima.

Slijedila je priprema i posao oko ekshumacije i ispitivanja kostiju koji se obavio 12. travnja 2018.

Četvrtoga dana, 12. travnja 2018., pristupili smo ne više istraživanju groba nego iskapanju i ekshumaciji kostiju. U tom iskapanju i ekshumaciji sudjelovalo je osamnaest osoba između onih koje smo spomenuli u prvom danu.

Iskapanje je započelo u 8.00 sati. Predvodila ga je prof. Marija Definis Gojanović. Veći su dio posla Mariji pružili Vjeko Vidačak, Gojko Mandić i Ivan Milićević – Šime. Ivanka je nadgledala iskapanje i promatrala s arheološkog aspekta.

U 11.00 sati iskapanje je bilo završeno. Velimir Mabić donio je limeni sanduk sa Širokog Brijega. Kosti smo prenijeli i položili u limeni sanduk. Marija Definis preuzela je uzorke kostiju za daljnja ispitivanja u Splitu i Zagrebu. Ostatak Jelinih kostiju stavili smo u limeni sanduk.

Uz tijelo u tijeku iskapanja i ekshumacije naišli smo na kopče vjerojatno od prsluka s Jeline nošnje i neke ostatke oko stopala, možda od obuće.

Poslije kratke stanke iskapanje je završeno u 12.00 sati.

Petoga dana istraživanja, 13. ožujka, Ivanka Miličević – Capek pozvala je rudarskog inženjera  Ivana Mikulića da utvrdi pojavu garevine i kreča koji se nalazio ispod grobnoga humka.

 

Podatci o Jeli i grobu odčitani 12. travnja 2018.

– Jelin smo grob našli jedan do dva metra podalje od kamenoga humka prema zapadu, tj. prema Selištima ili prema rudniku;

– dubina groba od Krivodola bila je 1,30 a od Vukova klanca metar. Prosjek 1,10 metar;

– dužina groba 1.90 m;

– širina groba u grudima 0,55 m;

– širina cijeloga iskopa 3,30 m;

– duljina iskopa 6,00 m;

– tjelesna visina osobe izmjerena na temelju natkoljenične kosti bila je 163 cm. Natkoljenična je kost iznosila 44 cm, prema provjeri vještakinje Marije Definis-Gojanović.