Župna crkva – Rozete na pročelju crkve

U izgradnji crkve 1934. do 1936 na pročelju su ostavljena dva kruga za dvije rozete: veća u sredini pročelja i manja među lastavicama krova. Sve do svibnja 1992. donja veća rozeta bila je zastakljena s željeznim okvirom za staklo. Gornja manja imala je samo željeznu kružnicu i križ po sredini. Nije bila ostakljena.

U tijeku rata 1992. jedna od pet granata pogodila je u pročelje crkve, lijevo uz otvor velike rozete. Kamen oko rozete i sami otvor bili su oštećeni. Rozetu i kamen oko otvora rozete sanirali smo odmah iza rata, a na otvor rozete stavili smo veću šperu koja je ostala na pročelju sve do pred početak radova na obnovi crkve 2008.

Idejno rješenje za rozete

U tijeku obnove, imali smo ideju i želju staviti na pročelje kamene rozete. Razmišljali smo o više varijanta i konačno smo došli do ideje da to bude jednostavno urađena rozeta s dvanaest krakova koji se blago savijaju prema vanjskom krugu, a u sredini se sabiru u središnji otvoreni krug.

Obadvije rozete smo planirali identične, razlika im je veličini odnosno u polukrugovima.

Kamen za rozete

U gledanju i potražnji kamena za rozete, tražili smo kamen s blagim razlikama u boji s već ugrađenim „domaćim“ kamenom na pročelju crkve. Potražnja kamena nas je vodila prema kamenolomu u Crvenom grmu. U pokušajima da nađemo kamen ploču bez vena, nije nam pošlo za rukom. S kamenom iz Crvenog grma nismo bili najsigurnije da nam se neće dogodit da u tijeku ili naknadno rozeta ne pukne. Vidjeli smo da se u kamenu nalaze naglašene i nenaglašene vene. Možda bi najbliže boja kamena iz Crvenog grma odgovarala boji kamena s pročelja crkve, ali se nismo usudili rozetu raditi iz ovoga kamena zbog opasnosti da nam bilo u tijeku radova ili kasnije uslijed klimatski promjena rozeta ne pukne.

Odlučili smo se da rozetu radimo iz bračkog kamena. Tom kamenu vodila nas je veća sigurnost da neće doći do pucanja rozete, iako nismo bili najzadovoljniji s bojom, koja je naglašenija nego li boja kamena s pročelja crkve.

Klesar

Trebali smo tražiti klesara u kojega bi bili najsigurniji ne samo za izradu rozete, nego i za druge kamenoklesarske zahvate u crkvi. Imali smo u početnom razmišljanju četiri klesara, odnosno četiri klesarske radnje. Hodajući od jedne do druge kameno klesarske radnje, gledajući gdje je što koji klesar radio odlučili smo se da rozete, Višeslavovu krstionicu, kapitele na stupovima u crkve, klupice na prozorima i križ iznad ovratnika glavnih vrata, radi Veselko Milićević u kamenoklesarskoj radnji „Gračine“ u Ljubuškom.

Nacrt i umjetnički zahvat

Nacrta rozeta nismo imali. Imali smo tek ideje. Onoga časa kad smo odlučili da rozete isklesava Veselko Miličević, od njega smo tražili da nam nacrta i nacrt prema idejama koje smo mu istaknuli. Prije nacrta Veselko i njegov sin Ante došli su 27.4.2010. i premjerili otvore rozeta, a već 4. svibnja bile su rozete nacrtane na papiru.

Isklesavanje rozeta

Nacrtane rozete u odgovarajućim dimenzijama na papiru Veselko i Ante su prenijeli na kamen. S papira preneseni nacrti na kamen, davali su viziju već isklesanih rozeta i prije nego što su rozete bile završene.

Dakle izrada rozeta započeta je s premjerom krugova na pročelju crkve,  27. 4. 2010. Poslije ovoga datuma pristupilo se nacrtu rozeta, narudžbi bračkog kamena i isklesavanju rozeta. Rozete su bile isklesane 8. 10. 2010. U Kruševo su prevezene 6. 11. 2010. i već isti dan mala rozeta bila je podignuta na otvor pročelja crkve. Velika rozeta je podignuta 15. 11. 2010.  Poslije postavljanja glavnog dijela rozeta slijedilo je 9. i 10. prosinca postavljanje ukrasnih krugova oko rozeta. Sve je bilo završeno 12. prosinca, a 13. prosinca pristupili smo demontaži skele s željom i idejom da za Božić pročelje crkve s rozetama bude istaknuto, fugirano i završeno. Tako je i bilo.

Obilasci i praćenje izrade rozeta

U tijeku izrade rozeta tri puta (4. svibnja, 8. listopada, 4. studenoga) išao sam s Milom Pušića u kamenoklesarsku radnju da bi pratili dinamiku rada na rozetama i svega drugoga što se izrađivalo u kamenoklesarskoj radnji „Gračine“.

Darovnica

Obadvije rozete, su darovnica obitelji Drage i Velimira (Veke) Ereša sa Sretnica.