Najgore je ne raditi ništa, dopustiti da nas vrijeme „jede“. Takvih osoba je sve više po Hercegovini. Radujem s onima koji su zasukali rukave te se počeli baviti radom i ulaganjem. U Hercegovini je ove godine zasađeno na tisuće struka smilja. O sadnji smilja više puta smo pisali na našem portalu. O toj temi imali smo i jedno predavanje na koje smo pozvali stručnjake da nam pojasne uzgoj smilja te da nas potaknu na sadnju.
Pojedinci i pojedine obitelji iz Kruševa su ove godine zasadile po 30.000 struka smilja. Zemlja u privatnom vlasništvu je razdijeljena, ali se vidjelo da se može nešto učiniti i s hercegovačkim kršom. Vidimo u vožnji i prolazu zasađeno smilje na kultiviranoj parceli na Bliznim gomilama. Nešto prelijepo vidjeti. Čovjek je iskrčio šumu, zaravna kame, kamen frezom usitnio, preorao i zasadio smilje. Smilje usred cijelog ljeta i velike suše „pjevalo“ i prkosilo dnevnoj žegi. Uvijek mi je bilo drago pogled baciti na zasađenu parcelu smilja na Bliznim gomilama. Smjelost je ulaziti u takve troškove, ali svaka avantura u životu je neizvjesna, no postoje pokazatelji uspjeha ili neuspjeha i u avanturi. Postoji u čovjeku neki instinkt koji ga motivira da ulaže u nešto od čega očekuje korist. Nadamo se da će neizvjesnost oko proizvodne smilja krenuti pozitivnim putem. Već dvadeset i više godina pitamo se što raditi i u što ulagati. Jesmo li došli do onoga pravog što će uroditi plodom? Nadam se da jesmo. Oni koji su već u više navrata žnjeli smilje i s njim išli u trgovanje iskazuju zadovoljstvo s učinjenim.
Milo mi je bilo čuti da su poneki i u Kruševu počeli tražiti veće parcele za sadnju smilja. Nema veće parcele na oranici ali ima u brdu. Na fotografijama je prikazano kultiviranje Briga iznad Selišta s idejom da se na zaravnatoj parceli zasadi smilje. Dao Bog da u ovom radu bude Božji blagoslov.