Josip je diplomirao u Rimu na Papinskom sveučilištu Gregorijani 19. lipnja ove godine. Ovdje donosimo osvrt na Josipovu diplomsku radnju prema Crkvi na kamenu: broj 8-9 / kolovoz – rujan 2014. str. 13
„Poticaj za svoj diplomski rad na Teološkom fakultetu Papinskoga sveučilišta Gregorijane u Rimu, pod vodstvom profesora Jana Da- čoka, student je Josip našao u pravoj noveli milosti Božje. U Uvodu radnje opisuje kako mu je slučajno dospjela u ruke knjiga dvojice talijanskih auktora “Rođeni smo, a ne ćemo nikada umrijeti. Povijest Chiare Corbella Petrillo” (Asiz, 2013.). Chiara je Rimljanka, rođena 1984., udana 2008., s mužem Enricom rodila je kćer koja je, deformirana, živjela pola sata i umrla; zatim je rodila sina Davida, koji je, deformiran, živio pola sata i preminuo. I konačno rodila je zdrava sina Francesca. Dokje njega nosila, liječnici su ustanovili da ona ima rak na jeziku. Umrla je od raka 2012. godine. To je bio povod studentu da se dade na proučavanje moralnoga problema pobačaja, ne onoga spontanoga, za koji osobe nisu odgovorne, nego hotimično namjernoga, za koji su osobe moralno odgovorne. Radnju je Josip opremio s preko 90 bilježaka, s bibliografijom od desetak crkvenih dokumenata koji tretiraju tu problematiku, oko 35 raznih auktora i desetak posebnih elektronskih portala.
Osim Uvoda, Josip u svojoj radnji donosi tri poglavlja, a u svakom po tri podnaslova:
U prvom poglavlju prikazuje suvremeni mentalitet u kojem čovjek u društvu gubi smisao života u odnosu na sebe, na druge, na Boga; buja “moralni pluralizam”. Čovjek živi u sebičnoj i nihilističkoj kulturi u kojoj “delikt postaje pravo, a moral postaje množina po kojoj se više ne prepoznaje što je što dobro, a što zlo”. Od pobačaja, koji je bio zabranjen kao zlo, došlo se do pobačaja koji se predstavlja kao zakonito pravo, kao nešto dobro. Nakon što je ozakonjen, pobačaj je posve lišen ikakvih ograda, postao izraz osobne slobode, samoodređenja i progresa. Na kraju student na primjeru talijanskoga ozakonjenja abortusa 1978. godine donosi podatke kako je tekao taj “progres” u prvih pet godina nakon ozakonjenja: broj je pobačaja rastao, a nakon 1982. opadao. Iz toga primjera Josip promatra cio mentalitet zapadne kulture kao proabortivan.
U drugom poglavlju student obrađuje fenomen ili “kulturu straha” pred budućnošću koju čovjek ne poznaje, koja iziskuje hrabrosti i vjere. Zato moderni čovjek izabire put abortusa kao “odgovoran izbor”. Terapeutski pobačaj promatra se kao zaštita fizičkoga i psihičkoga zdravlja majke. Proučava argumente koji zastupaju abortus, i kakav učinak ostavlja takav čin na liječničku profesiju, na majku, na oca, na rođenu djecu i na cijelo društvo, sadašnje i sutrašnje.
U trećem poglavlju kandidat predstavlja kulturu života kao odgovor filopobačajnom mentalitetu. Crkva navješćuje kulturu života. Poštujući život kao neupitnu vrijednost, Crkva promiče život kao evanđeosku vrijednost nasuprot abor- tivnu mentalitetu današnjice. Ovo se vidi u svjedočenju Kristovih vjernika koji su u službi ne samo ovozemnoga nego i vječnoga života“.