Uzašašće – Spasovo – Križi

Što je to Uzašašće

Uzašašće je blagdan kojim se spominjemo Kristova tjelesnog i duhovnog uzdignuća u slavu Oca nebeskog. To se dogodilo 40. dana nakon Uskrsa. Isus je uzašao na nebo Ocu, a uzlazeći Ocu apostolima i učenicima ostavlja je upute za njihovo djelovanje.

Uzašašćem i zadnjim ukazanjem Isus obećava učenicima da ih neće ostaviti kao siročad, nego da će im poslati Duha Branitelja koji će sići na njih i učiniti ih njegovim svjedocima sve do kraja zemlje.

Isus je Uzašaće najavo riječima “A ja kad budem uzdignut sa zemlje, sve ću privući k sebi.“ (Iv 3,13).

O njegovu Uzašašću govore pisci Novoga Zavjeta (Marko, Luka, Ivan) i predaja Crkve (Nicejsko – carigradsko vjerovanje):

Marko: “Gospodin Isus, pošto im to reče, bude uzet na nebo i sjede zdesna Bogu.” (Mk 16, 19)

Luka: I dok ih blagoslivljaše, rasta se od njih i uznesen bi na nebo. (Lk 24, 51)

Ivan: Ivan pišući o usklađenosti Božića i Uzašašća kaće: Isus je izišao (rodio se – Božić) od Oca (Iv 16,27), četrdeseti dan (Uzašašće) nakon uskrsnuća tjelesno ostavlja svijet i vraća se Ocu (Iv 16, 28),

Nicejsko – carigradskom vjerovanju (Misnom vjerovanju) govori kako Isus Uzašašćem: “Sjedi s desne Ocu”.

Što znači biti uzdignut

Uzdignuti u liturgijskom rječniku označava podizanje sa zemlje i ulazak u božanske sfere i sjedanje s desne Boga Oca.

Sjesti zdesna Bogu biblijski je izraz koji označuje da netko ima Božju vlast u rukama. Krist, ima vlast nad svima, posebno nad zlom i Zlim. Na njemu je da podloži zlo i Zloga Očevoj volji.

Posljednje Isusovo ukazanje

Na 40. dan ukazao se Isus učenicima u Jeruzalemu. Rekao im da ostanu u gradu i čekaju silazak Duha Svetoga.

Zatim ih je poveo na Maslinsku goru. Tamo je podigao ruke i blagoslovio ih, a po tome je uzašao na nebo.

Luka i Marko pišu: „I Gospodin Isus, pošto im to reče, bude uzet na nebo i sjede zdesna Bogu (Mk 16,19-20);  (Lk 24, 50–53; Dj 1, 9–11)

Poslije Uzašašća više se Isus i apostoli ne vide fizičkim očima. Od tada apostoli Isusa mogu vidjeti očima duše, očima vjere

Gdje se Uzašašće dogodilo

Uzašašće je stvarnost koja se dogodila u Betaniji, rodnom selu Marije, Marte i Lazara. Betanija je udaljena od Jeruzalema tri kilometra.

Kako se Uzašašće dogodilo

U trenucima dok je Isus uzlazio na nebo, oblak ga je zaklonio očima apostola i više ga nisu vidjeli. Dok su apostoli gledali na nebo, pokazali su im se dva anđela u bijelim haljinama i rekli: „Ovaj Isus, koji je uzašao na nebo, opet će doći, kao što ste vidjeli da je otišao na nebo.”

Oblak i Uzašašće

Ppisci opisujući Uzašašće opisuju da je oblak zasjenio i zaklonio Isusa očima apostola. Oblak u Bibliji često simbolizira Božju prisutnost. Znak da Bog nije ostavio čovjeka nego ga štiti i spašava. Oblak u trenucima izlaska iz egipatskog ropstva ima duboko značenje kojim Bog štiti svoje izabrane.

Nebo i Uzašašće

Kod Kristova Uzašašća spominje se nebo: „Uzašao na nebo“. Biblijski gledano nebo je mjesto gdje Bog „stoluje“. Međutim, to nije nešto što je „gore“ iznad naših glava. Nebo je svuda oko nas, u nama. Bog je posvudašnji. U Isusa Kristu, sve što je Bog, sve Božje postalo je „blizu“. U „Isusovu nebu“ ne mjeri se prostor našim zemaljskim mjerilima, niti se vrijeme mjeri našim zemaljskim kazaljkama. Nebo je stanje vječnog blaženstva i svetosti. Sve dok nosimo sliku Uskrslog i Uzašlog Isusa Krista i „mi smo nebo“, nebo je u nama.

Nebo je u nama

ada Isus u Novome zavjetu govori o nebu on koristi termin “kraljevstvo nebesko”. Kraljevstvo nebesko tj. nebo je za Isusa nešto što je blizu i što je već sada prisutno među nama. Tu blizinu neba možemo vidjeti i u tome da Isus ne napušta svoje učenike, a tako ni nas. On, premda je otišao k Ocu i dalje je prisutan među nama po svetim sakramentima,…

Povijest blagdana Uzašašća

Pisci prvih triju stoljeća ništa izdvojeno ne pišu o Uzašaću, nego se blagdan slavio skupa s blagdanom Duhova. Tek od četvrtog stoljeća ovaj blagdan se započeo zasebno slaviti. Slavi se uvijek četerdeseti dan nakon Uskrsa.

Uzašašće u Starom zavjetu

Slika „uzašašća“ na nebo prisutna je u Starom zavjetu; kod Henoka i proroka Ilije. Za Henoka se kaže da je „hodio s Bogom, potom iščeznu; Bog ga uze“ (Post 5,24). Poslanica Hebrejima dodaje za Henoka da je „vjerom prenesen tako da nije vidio smrti“ (Heb 11,5).

Prorok Ilija bijaše uzdignut na nebo u ognjenim kolima (2 Kr 2,11-16; Sir 48,9). Ilija je uzdignut na nebo „jer je ugađao Bogu“ (Mudr 4,10).

Značenje Uzašašća za nas

Uzašavši na nebo Isus nas zagovara kod Oca, a po Duhu poštujući našu slobodu vodi nas  na zemlji. Njegova je želja da budemo i ostanemo zauvijek s njime. U zbornoj molitvi na blagdan Uzašašća molimo: Kristovo uzašašće je i naše uzdignuće…

Spasovo

Blagdan Uzašašća zove se i Spasovo. Naziv dolazi od tumačenja da je Isus naš Spas, Spasitelj koji je uzašao na nebo da bi spasio cijelo čovječanstvo. Od tuda naziv Uzašašću i Spasovo.

Križi

Treći naziv blagdana koji se slavi četrdeseti dan poslije Uskrsa su „Križi“. Što znači taj naziv? Običaj je bio u našim krajevima na Uzašašće imati blagoslov polja. Blagoslov polja obavljao se u procesiji po groblju ili na nekom otvorenom prostoru. U procesiji se išlo za križem i po tome „Križi“. Ali jači motiv da se blagdan Uzašašća nazove „Križi“ došao je iz običaja da je u blagoslov polja domaćin ponio obiteljski križ iz doma, pa tako svatko noseći svoj križ, nalazeći se uz mnoštvo križeva, blagdan je zazvan „Križi“. Uz to bio je običaj kad bi se god pojavilo nevrijeme, domaćin kuće bi uzeo križ s blagoslova polja te ispred doma križao da nevrijeme imanju ne naudi.

Običaj da se blagoslivljaju polja na Uzašašće nestao je. Također običaj da se ponese od kuće križ u blagoslov polja vremenom se izgubio. Danas se više ne blagoslivljaju polja na Uzašašće nego od Markovdana pa sve do Petrovdana svake nedjelje i blagdana.

Stanje Isusovo u nebu

Uzašašćem Isus u nebu nije mijenjao svoju ljudsku narav nego je ostao dušom i tijelom u slavi Oca nebeskog. On je kao čovjek u božanskom prostoru.  Kao čovjek je sjeo s desne strane Boga Oca.

Učenici nakon uzašašća započinju djelovati

Poslije Uzašašća učenici više Isusa „ne vide“, ali čvrsto vjeruju da je prisutan s njima. Da ih prati u njihovu radu.

Poruka Isusova na Uzašašće

Prije uzašašća na nebo Isus je rekao apostolima: ”Idem k Ocu da vam pripravim mjesto, a kad odem i za vas mjesto pripravim, opet ću doći i uzeti vas k sebi da i vi budete gdje sam ja”.

Krist je uzašao na nebo, ali nas nije ostavio nego je i dalje ostao s nama. On poručuje: ”Ja sam s vama do svršetka svijeta”.

Isus član zemlje i član neba

Poput svakog zemljanoga, tako je bilo i s Isusom. Svi su ljudi na zemlji omeđeni nekim zakonima, prostorima, vremenom. Uzaći na nebo i biti s desne strane Oca nebeskoga znači, ostati i dalje na zemlji sa svojima, ali izvan zakona, izvan prostora, izvan vremena. Isusu je „žao“ njegovih učenika koji su na zemlji jer ostaju podložni zakonima, vremenu i prostoru. Ostaju podložni svemu onome zlu koje se bilo obrušilo na Isusa sve do smrti na križu, ali je on u slavi Oca nebeskoga i postat će najsnažniji štitonoša svojih učenika. Svakako, apostoli su svjesni Kristova novonastala stanja. Kaže Luka da se „s velikom radošću vratiše u Jeruzalem te sve vrijeme u hramu su blagoslivljali Boga“ (Lk 24,52-53). Bilo bi logično da im je raspoloženje bilo drugačije. Da su žalosni što Isusa nema više među njima, što ostadoše „sami“, ali oni vjeruju, djelomično su sudjelovali u gledanju Kristova uzdignuća. Vjeruju i zato se radosno vraćaju u Jeruzalem. Izgleda da Kristovi apostoli, postaju apostoli tek nakon Uzašašća.

Umjetnost

Slikarima (platno, vitraj, freska), izrazito slikarima draga je scena Kristova uzdignuća – uzašašća na nebo. Umjetnici su u bojama i stilskom prikazu dočaravali Kristovo tjelesno napuštanje zemlje i odlazak u Slavu Oca nebeskoga.

Uzašašće i blagdan Duhova

Već smo rekli da je Isus Uzašašćem uzašao u slavu Oca nebeskoga, da neprestano „radi“ za svoju Crkvu, a Duhom Svetim je vodi i upravlja. Pred samo Uzašašće, kod posljednjeg ukazanja obećao je apostolima poslati Duha Svetoga. Blagdan duhova slavimo deset dana poslije Uzašašća. Uzašašće se slavi uvijek „u četvrtak“, a blagdan Duhova „u nedjelju“.

Blagdanom Uzašašća započinjemo devetnicu, devet dana pripreme za proslavu „rođendana Crkve“, blagdana Duhova.

Izvori za ovaj tekst

Book.hr; dominikanci.hr; facebook.com – kraljica mira; karmel.har; ktabkbih.netinfo; laudato.hr; nedjelja.ba; wikipedia.org