Pogani jezik

Čovjekov govor, riječ, jezik često se uspoređuje s vatrom. Kaže se „plameni jezik“, „jezik vatre“. Tako čovjekov jezik s prenesenom riječi i govorom može biti prosvjetljujuća vatra ali i vatra koja uništava. Jezik, odnosno govor pod kontrolom je Božji dar čovjeku, donosi život, a jezik bez nadzora je propast.

Isus je vatrom riječi, krenuo djelovati iz nemirne, opasne i male Galileje, pa sve kroz povijest riječju je mnoge narode izveo iz tame i zablude na svjetlo. Isus je „svjetlo“ koje prosvjetljuje sve narode svijeta piše Matej.

Kažu znanstvenici da je razvoj čovječanstva započeo od pronalaska vatre i izuma točka (kruga, cirkulara). Vatra ima značenje preobrazbe, skupa s točkom ona je početak kulturnog razvoju čovjeka. Vatra prati razvoj čovjeka od prapovijesti pa sve do suvremenog značenja u proizvodnji ali i u simbolici, recimo paljenje vatre na olimpijskim igrama.

U grčoj mitologiji Prometej je primio vatru od sunca i prenio je na zemlju odnosno vatru je darovao ljudi­ma.

Tamo gdje je svjetlost, gdje nema tame, gdje nema svađe, podjela,… tu gori Kristov plamen ljubavi.

Danas ljudi jezikom, poganim jezikom, uništavaju i pali sve oko sebe. Što može mala iskra nekontrolirane vatre pokazalo se u drugom dijelu 2019. godine u Australiji, gdje je u požaru spržen velik dio zemlje Australije.

Ne bilo kakva vatra nego vatra pod kontrolom je pročišćenje čovjeka. „Zmajovskom“ vatrom, vatrom prgava jezika, poganih priča prestanimo uništavati. Neka u nama prije plamenog jezika bude misao pa tek onda riječ i govor. Tako bi trebalo biti. Tada ćemo izbjeći razarajući plamen, a naš govor bit će govor pročišćenja, hrabrenja, utjehe…