Povijest Biblije govori o oslobađanju Izraelskog naroda iz Egipatskog ropstva. Mojsije – osloboditelj predstavljen je kao vođa koji u ime Božje čini ono što narod u početku prihvaća, a čim su prešli „s one strane mora“ počeli su prigovarati kako im je bilo ljepše u Egiptu s punim loncima hrane nego li „u slobodi“ gdje su bez „kruha i ruha“, a pića nigdje na vidiku. Prigovori naroda su ostali kao pouka, a Mojsije ostade kao primjer uspješnog „osloboditelja“.
Mnogim umjetnicima: kiparima, slikarima, skladateljima, književnicima Mojsije – osloboditelj je poslužio kao tema s kojom su razrađivali glazbena, kiparska, književna i druga djela.
Među onima koji su dočarati našim ušima, duši i osjećajima Mojsijevu snagu i ulogu bio je glazbenik, skladatelj Georg Friedric Händel. Händel je napisao „svojega“ Mojsija koji postade vrhunsko skladateljsko djelo. A opet unutar Händelova „Mojsije“ postavljen je Bog koji je središte Mojsiju, postavljen je Isus Krist u uskrsnoj „Händelovoj aleluji“. Stvarno, „Händelova aleluja“, zanosna, podiže od mrtvih, ne može se drugačije slušati nego stojeći.
Vratimo se „Händelovu Mojsiju“. Kako je došlo do tog veličanstvenog djela? Sve je zamišljeno u Irskoj, u Dublinu. Naime, u zatvoru se našlo više poduzetnika koji nisu mogli platiti nastale financijske račune. Sve su to izreda bili dobri ljudi, zbog ekonomske krize poduzeća su im propala. Skupina prijatelja, odlučila je prijateljima u zatvoru pomoći. Zamisli su organizirati akcije sakupljanja novca za isplatu dugova, a time i oslobođenje zatvorenika iz zatvora. Zamoli su Händela da napiše glazbeno djelo koje bi se izvelo povodom organiziranog skupa. Dao se Händel „na posao“, dvadeset i četiri dana pisao, slagao, „ni jeo ni pio“ samo da bi uspio nešto učiniti i pomoći da ljude oslobodi iz zatvora. Nalazeći se pri kraju zamišljenog napisao je: „Jesam li bio u svojem tijelu ili izvan njega dok sam pisao tu glazbu, ne znam. Ali Bog znade…. Zaista sam mislio da vidim cijelo nebo i samoga velikoga Boga“.
I ti, kad se nađeš „u grobu“, u zatvoru, u pustinji, u mukama, u traumama života… ne gubi nadu, skupa s Händelom „pjevaj“ „uskrsni aleluja“. Otvori svoj srce Bogu, on će iscijeliti sve tvoje rane koje razaraju tvoje tijelo, koje žele uništiti tvoju dušu. On će te prevesti „s one strane mora u slobodu duha“.
S neba, tamo od kuda dolazi predivna glazba „aleluja“ uvijek se čuo dobar glas, dobre vijesti. Neka bude uvijek nebo u srcu tvom, gledaj nebo, gledaj i idi uvijek s „velikim Bogom“.