Ima puno priča o brzopletosti…. Župnik je djeci u pripremi za krizmu rekao, da trebaju donijeti potvrdu, s kojom se potvrđuje da im kum na krizmi može kumovati. Naglasio je: ako je ženjen da treba biti crkveno vjenčan. Krizmanik dotrče kući, i odmah će s vrata materi: „Mama, brzo zovi kuma nek’ se ženi…“
Ili drugi primjer: Bio sam u gostima. Kod domaćina u gostinjskoj sobi na zidu je visjela velika umjetnička slika koja je prikazivala „Hrvatsko kazalište u Hvaru“. Domaćin je postavio pitanje: „Tko mi može reći što predstavlja ova slika?“ Gosti su se brzopleto počeli nadmetati u pogađanju. Nitko nije pogodio. Uvjeren sam da smo malo stali, bolje pogledali umjetničku sliku, da bi prepoznali na njoj obrise kazališta u Hvaru. Ali u brzopletosti, bez koncentriranog pogleda nitko nije pogodio.
Brzopletost, brzoplet zaključak, brzoplet sud je problem kod mnogih ljudi. Prosuđujemo brzo i prebrzo o drugim ljudima. Donosimo zaključke koji ne iskazuju pristojnost prema nekome. Nego naprotiv drugoga sudimo i krivo „crtamo“.
U Bibliji ima više opisanih slučajeva brzog, brzopletog i krivog prosuđivanja. Ima primjer Davida kralja. Kralja Davida se smatra mudrim čovjekom. U slučaju prijateljeva sina Meribaala brzopleto je zaključivao, krivo ga je procijenio, kaznio i osudio. Događaj kaže: David se smrtno uplašio svoga sina Abšalona. Pobjegao je iz Jeruzalema. Za izdaju i urotu i savez sa sinom Abšalonom optužio je Jonatanova (Jonata je Davidu bio prijatelj) sina Meribaala. Protiv Meribaala lažno je svjedočio Šiba. David je Šibi povjerovao, za uslugu (kasnije se pokazalo lažnu) dao mu je cijelo Meribaalovo imanje.
Brzopletost i krivo zaključivanje navelo je krizmanika da krivo zaključuje kako mu se kum mora na brzinu ženiti.
Brzopleto i krivo zaključivanja zakompliciralo je spoznaju u pogađanju umjetničke slike Hrvatskog kazališta u Hvaru.
Brzoplet, krivi zaključak zasnovan na lažima i insinuacijama mnoge ljude je uništio.