U nedjelju, 14. listopada 2018. u Kruševu na Krivodolu u grobljanskoj kapelici slavljeno je Misno slavlje za Jelu Krivodolku. Misno slavlje je predslavio biskup Ratko Perić. Koncelebrirali su don Ivan Turudić župnik s Tepčići – Ploča, don Đuro Bender župnik s Gradine, don Ljubo Planinić župnik Kruševa, fra Miljeko Stojić Predstojnik ured BK BiH za hrvatski martirologij, don Davor Berezovski župni vikar u župi Marije Majke Crkve u Mostaru. Misnom slavlju sudjelovao je i fra Stojan Damjanović odgojitelj novaka Franjevačke provincije Presvetog otkupitelja na Visovcu.
Misno slavlje pjesmom su pratili pjevački mješovitog zbora Fontes. Zborom je ravnao profesor Karlo Milićević, na orguljicama je svirala Nikolina Tomić. Nastupili sa slijedećim pjesmama Krivodolski cvijet (uvod), Tebe žeđa duša moja (psalam), Život svoj prikazujemo Bogu (prinos darova), Zdravko Tijelo Isusovo i O hostijo spasonosna (pričest), Zdravo Djevo (otpust), pjevali su Peranovu pučka Misu,
Uvodnu dionicu u Misno slavlje najavili su trubači: Pavo Sušac (Trebižat), Mate Nikše (Zvirovići – Čapljina), Krešimir Sušac (Tebižat) i Domagoj Sušac. Oni su s četiri dionice sudjelovali u Misnom slavlju i Jelinu pokopu. Nastupili su s:
Fanfare (Georg Friedrich Händel), Aleluja (Hourer), Kyrie (Franz Schuberta), Ecce quomodo moritur iustus (Jakob Petelin Gallus)
Za vrijeme sprovodne povorke Pavo je s trubom sudjelovao u obredima povorke, svirajući Ave Mariju od Schuberta i Hercegovina u srcu (Ranko Boban)
Ministranti za vrijeme Mise bili su: Oliver Čule, Franjo Rozić, Karlo Zovko, Vice Božić, Domagoj Pušić, Mate Smiljanić, Marijo Smiljani
Biblijska čitanja navijestili su: Zrinko Čule i Andrea Pušić.
Za vrijeme Misnog slavlja, a kod Jelina lijesa, počasnu stražu imali su odjeveni u narodne nošnje četiri djevojke i dva mladića; Bernardica Illić (Vionica), Martina Kordić (Vionica), Marija Soldo (Vionica), Valentina Kordić (Vionica), Marko Ramljak (Polog) i Ivan Zovko (Polog)
U počasnoj straži okupljeni u polukrug ispred Jele sudjelovalo je desetak mladića iz Kruševa s barjacima Papinih boja i Herceg – Bosne.
Pored Jele za vrijeme Mise okupljeni su bili Kulturno umjetnička društva sa Vionice, iz Gradnića, Biograca, Jara, Pologa i Kruševa. Sve skupa ih je bilo 90. Organizatori Kulturno umjetničkih društava bili su: Damir Mandarić (Vionica), Zdenko Damjanović (Biograci), Edvard Šetka (Kruševo), Frano Anić (Jare), Marko Ramljak (Polog) i Zdenko Pehar (Gradnići).
Mladići i djevojke Kruševa, njih 164 sudjelovao je u različitim obvezama u organizaciji Misnog slavlja i Jelina pokopa. Šezdeset ih je sudjelovao u počasnim mjestima za vrijeme Mise, a za vrijeme sprovodne povorke bili su pratnja lijesa.
U organizaciji na ulazu u groblje sudjelovalo je desetak djevojka i mlađih žena u podijeli ruža. Bilo je 300 ruža koje su podijeljene sudionicima sprovodne povorke. Ružama su sudionici povorke na grobu „kitili“ Jelin lijes.
Lijepo je bilo vidjeti mladiće i djevojke u narodnim nošnjama, članove rečenih Kulturno umjetničkih društava, mladiće i djevojke iz Kruševa kako sudjeluju u različitim obvezama za vrijeme Misnog slavlja i Jelina pokopa.
Povjerenstvo za istraživanje Jelina groba, u užem sastavu (Željko Pušić, Mile Pušić, Tomas Bevanda, Nikola Vidačak) sudjelovalo su u timu za organiziranje Misnog slavlja i Jelina pokopa, a ostali članovi (fra Miljenkom Stojićem /Povjernik Komisije HBK i BK BiH za hrvatski martirologij/, Ivanka Milićević – Capek /Mr. sc. arheologije i dipl. etnologinja Ivanka Miličević – Capek, ravnateljica: „Zavoda za zaštitu kulturno – povijesne baštine HNŽ Mostar“/, Perko Kožul, /Odjel HNS-a BiH za Drugi svjetski i Domovinski rat/, Velimir Mabić, /Odjel HNS-a BiH za Drugi svjetski i Domovinski rat/, Niko Marušić /Udruga Mir International/) sudjelovali su Misnom slavlju i Jelinu pokopu.
Ispričali su se: don Željko Majić (generalni vikar Mostarsko – duvanjske i Trebinjsko – markanske biskupije) i prof. dr. sc. Marija Definis Gojanović, (Prim., Specijalist sudske medicine, Sveučilište u Splitu – Medicinski fakultet, Klinički bolnički centar Split, pročelnik katedra / odjel za sudsku medicinu).
Fotografiranje i kamerman: Dobro je ovjekovječiti i ostaviti za budućnost fotografiju i snimljenu scenu s kamerom. Obveze organiziranja fotografiranja i snimanje s kamerom organizirao je Ante – Tomica Lončar (kamera) skupa sa Tonijem Lončarom (fotoaparat) i Markom Gagrom (kamera). Pored drona Tomice Lončara snimanju je sudjelovao i Danijel Reza sa svojim dronom.
Vjeko Vidačak, Gojko Mandić i Nikola Vidačak su sudjelelovali u organiziranju oltara i prostora oko oltara. Oni su poslije Mise ostali posložiti sve s oltara i vratiti na svoje mjesto.
Sakupljanje lemuzine organizirao je Zdravko Vidačak.
Organizator parkirališta bio je Danko Lončar.
Tihomir Čule: U zadnji čas trebalo je više radnji izvesti. U svim potrebnim radnjama prije 14. listopada rado je priskočio u pomoć Tihomir Čule.
Organizaciju i pripremu groblja za Misno slavlje i Jelin pokop organizirao je Nikola Vidačak Ivanov. On je u dva mjeseca morao s mnogima iz građevinarstva surađivati da bi završili kapelicu, a s drugima da bi uredili groblje.
U organizaciji Misnog slavlja i Jelina pokopa sudjelovali je kako se vidite više osoba i više skupina. Njima je na kraju Misnog slavlja svima izrečena zahvala. Zahvalu im šaljemo i slovima ovih redaka.
Sprovodna povorka organizirana je na slijedeći redoslijedom: ispred povorke išao je Toni Čule – Arapušić, križ je nosio David Pušić, ministranti, barjaci, KUD-ovi u narodnim nošnjama, mladi Kurševa, Jelin lijes, svećenici, biskup, pjevači, predsstavnici Hrvatskog narodnog sabora i hrvatski predstavnici u vlastima, ostali puk i narod.
U tijeku sprovodne povorke molili smo krunicu, pjevali Gospine pjesme, a Pavo Sušac pratio je povorku s trubom,
Na grobu je nastavljena obredna molitva koju su naizmjenično imali biskup Ratko i don Ljubo. Trubači su Alelujom (Hourer) označili početak obredne molitve. Biskup je i na grobu održao izrekao nekoliko rečenica o Jelinu životu i mučeništvu. Na kraju obreda Jelu su u grob spustili: Mladen Džeba (Kruševo), Mladen Božić (Kruševo), Slavko Mandarić (Vionica) i Božo Ramljak (Polog), a trubači su odsvirali predivnu melodiju Ecce quomodo moritur iustus – Evo kako umire pravednik (Jakob Petelin Gallus).
Jelin grob s njezinim lijesom je ostao otvoren sve dok nisu svi prisutni prošli pored njega, a oni koji su imali ruže ubacili su ih na Jelin lijes.
Sretnice, svatovska dvorana: Sve pripreme u dvorani preuzeo je Veko Ereš sa svojim suradnicima. A doček gostiju na ulazu u dvoranu organizirao je Željko Pušić s desetak sudionika.
O mnogim radovima u pripremi puta od Borisova do Jelina groba i natrag, te o izgradnji grobnog mjesta i uređenju okoliša pisali smo na našem portalu u više navrata. Ovaj puta mislimo u zahvali na sve one koji su sudjelovali u rečenim zahvatima.
Retke sročene perom novinara i snimke obilježene njihovim fotoaparatima možete pratiti na više portala ili ovdje: (Jela), (Jela), (Jela), (Jela), (Jela)