Već smo govorili o pokopu Jelinih zemnih ostataka, planiran 14. listopada ove godine u 10,00 sati. Misno slavlje bit će na krivodolskom groblju, a poslije Mise pokop u ogradi Gabruša gdje se i nalazio njezin grob. Zbog istraživanja i ispitivanja Jeline kosti smo ekshumirali, dijelove poslali u Split i Zagreb na ispitivanje, a dijelove pohranili do organiziranog pokopa. Misno slavlje 14. listopada predslavit će biskup Ratko. O Jeli i njezinu mučeništvu dali smo u tisak knjigu, dijelove knjige objavit ćemo na našem portalu, a kratki životopis stavljamo vam ovoga puta na čitanje.
Jelin grob
Na Krivodolu više generacija prenosi usmenu predaju o Jeli i njezinu mučeništvu, a grob se časti kao „Jelin grob“. Jelu su u vremenima turske i osmanske vladavine Turci u prolazu preko Krivodola zatekli kod ovaca u ogradi „Gabruša“. Htjeli su je silovati. Ona im se oduprijela. Turci su je ubili, a ovce joj pokrali. Poslije mučeničke smrti šest Krivodoljana je otišlo na mjesto mučeništva i Jelu su pokopali. Od mučeničke smrti do dana današnjega narod neprekidno hodočasti na njezin grob.
Čašćenje Jele i njezina groba,, kratko poslije mučeništva, zasmetalo je Turcima. Odlučili su njezin grob iskopati, a zemne ostatke uništiti. Međutim, narod ih je preduhitrio. Otišla je skupina Krivodoljana s pričom da će Jeline kosti iskopali, potajno pokopati na Cikojino groblje, a na mjestu gdje je bio grob da će klačinu zapaliti. Međutim, njezin grob ni kosti nisu dirali nego su dva metra od njezina groba, zapalili klačinu, na završenu klačinu prenijeli su kameni grobni humak s Jelina groba i na taj način Turcima „zameli trag“.
Iz počasti prema Jeli, njezinu mučeništvu i svjedočenju, odlučili smo istražiti i ispitati njezin grob. Prve korake imali smo 2003. Tada smo predaju koja se prenosila zapisali i fotografirali njezin grob. Od tada smo pratili hodočašća i vidjeli smo da se neprekidno hodočasti na njezin grob bilo osobno ili u manjim skupinama. Od 2015., početkom listopada, započeli smo u župnoj crkvi slaviti Sv. Misu za Jelu. U želji da njezin grob istražimo, u subotu 7. listopada 2017., upoznali smo biskupa Ratka s Jelinim grobom i njezinim mučeništvom. Tada smo pristupili bližoj organizaciji i istraživanju Jelina groba.
U dva prva pokušaja (23. i 24. ožujka 2018.) nismo pronašli Jelina groba ni njezinih kostiju. Tamo gdje je bio kameni grobni humak ispod njega je bila garevina i klačarda. U trećem pokušaju (31. ožujka 2018.) istraživanja pronašli smo Jeline kosti, u četvrtom (12. travnja 2018.) organizirali smo ekshumaciju. Poslije ekshumacije Jeline kosti smo pohranili u kapelici sv. Josipa, a potrebne dijelove odnijeli u Split i Zagreb na ispitivanje, i orijentirali se uređenju pristupa do njezina groba i izgradnji grobnice. Planiramo sve pripreme završiti do 14. listopada 2018, i tada (nedjelja) u 10,00 sati na krivodolskom groblju organizirati Misno slavlje i sprovodnu povorku od groblja do Jelina groba i Jeline kosti sahraniti u grobnici.
Istražujući sve potrebno o Jeli, naišao sam na više mjesta gdje se navodi uzrok smrti „ubili ga Turci“ ili ubili ga „vojnici Rizvanbega“ i slično. Znamo od naših predaka za više grobova po Hercegovini za koje se veže usmena predaja stradanja i mučenja. Bilo bi dobro da svatko u svojem kraju usmene predaje prenese u pisane, da ih zapiše, a prema mogućnosti da se i grobovi istraže. Ova ideja vodila je i nas kad smo započeli istraživanje Jelina groba. Po ovome što smo učinili za Jelu, neka joj Bog udijeli pokoj vječni, a nama sve ono što smo činili i što činimo neka bude za naše osobno spasenje.