Polog – 250 obljetnica krizme u Pologu

Na pološkom grobljuNa Ivandan, 24. lipnja, župa Polog obilježava 250 obljetnicu odkako je biskup Marijan Bogdanović pohodio Polog, ispovijedao narod, rekao sv. Misu i dijelio sv. krizmu u mjesnom groblju.

Za ovu prigodu položani su obnovili kapelicu u groblju a groblje kamenom obzidali

O dolasku biskupa Bogdanovića u Polog, njegov tajnik fra Josip Tomić piše: „Nakon što je obišao župu (Broćno) presv. g. biskup uzjašio je konja pa je s dva katolika i župnikom  fra Jakovom  Mi(h)ačević  nakon četiri sata putovanja, došao podnoć do sela Polog, župe Mostar. Tu su nas pošteno primili dobri katolik Martin Ivanković i njegovi pa smo u njegovoj pojati prenoćili.

Na treću nedjelju iza Duhova, 12. lipnja, gospodin je biskup (rano) ustao i sa četiri svećenika sišao do susjednog groblja ovog sela Polog, ispovjedio vrlo mnogo pokornika. Tu je na oltaru podignutom ispod stabla, gdje se obično govori Misa, i sam prikazao Misu. Vrlo ih je mnogo okrijepio svetom euharistijom a onima kojima je to bilo potrebno podijelio sakrament  potvrde.

Nakon što je kod istog onog katolika ručao, g. biskup je otišao za sat i po – po kamenitu putu, u drugo selo ove mostarske župe zvano Gradac“ (Ljetopis kreševskog samostana (1765 – 1817)  Izvještaj o pohodu bosanskog vikarijata 1768.  Prilog I,  str 228. Priredio  prof. dr. Ignacije Gavran,  Veselin Masleša Sarajevo 1984.)