Uvod
Došašće i Božićno vrijeme traje nepuna dva mjeseca. Za toliko dana treba i prije učiniti određene pripreme kako bi sve teklo kako valja. Kod nas su pripreme i usklađivana započela prije došašća i to s pjevačima, župnim vijećnicima, vjeroučenicima i sa svim drugim župljanima.
Advenski vijenac
Veće se može govoriti da je advenski vijenac zaživio u Hercegovini. Mnoge obitelji i domaćinstva su ga imala postavljena na stolovima obiteljskih kuća. Mnogi su ga stavili na ulaznim vratima svojih domova. Postavljene četiri svijeće palile su se kako je koja nedjelja došašća ili adventa nadolazila.
Božićna jelke
Božićne jelke postavljaju se u domove u tjednu pred Božić. Odmah slijedi i kićenje jelka. U crkvi postavljamo jelke, ne okićene, odmah s početka došašća, a dva borića ispred crkve. Kićenje jelka u crkvi obavljamo u tjednu pred Božić.
Božićne jaslice
Božićne jaslice, postavljaju se u tjednu pred Božić, postave se sve figure, osim Isusa, Marije i Josipa. Međutim, razmišljam da i prostor jaslica uredimo na početku došašća, ali bez figura, tako da prostor jaslica u kome se nalaze samo ambijentalni smještaj budu inspiracija za razmišljanje u tijeku Misa zornica.
Mise zornice
Ove godine Mise zornice započele su 28. studenoga i trajale do 24. prosinca. To je najduže razdoblje Misa zornica, skoro puna četiri tjedna, ne samo četiri nedjelje, nego četiri tjedana.
Mise zornice do sada nismo imali. Ove godine u pripremi za Božić smo ih započeli. Svako jutro oko 200 župljana sudjelovalo je na Zornicama. Vrijeme je bilo prihvatljivo, bez padavina, nije bilo pretjerano hladno. Crkva je svako jutro bila zagrijana. S Misnim slavljima nismo nikada prešli 30 minuta. Morali smo računati da pojedini koji su bili sudionici na Misnim slavljima da trebaju na vrijeme u radne obveze. Nastojali smo uskladiti pjesme, razmišljanja i potrebu radne obveze.
Za vrijeme Misa zornica pjevanje je organizirala Kristina Šetka. Narod je rado prihvatio njezin stil i način kojim se uklopila s liturgijskim pjevanjem u svečanost Misa zornica.
Polnoćka
Ove godine slavili smo i Misu polnoćku. Deset godina Mise polnoćke nismo imali. Glavni razlog je bio neobuzdanost s petardama i ometanje vjernika petardama prije i poslije Mise. Ove godine u razgovorima sa svim strukturama Mjesne zajednice, škole, Župnih vijećnika, pjevačkih zborova dogovoreno je da će se jedan prostor ispod Šimunove ograde odrediti i ograditi za mjesto gdje će se bacati petarde, a da župno dvorište bude mjesto gdje će se župljani moći neometano nalaziti. Tako je bilo i na polnoćki, jutarnjoj i danjoj Misi. Narod je pozdravio slavljenje Božića bez petardi. Poslije Misa, zadržali smo se s pjesmom i čašćenjem koji pola sata poslije Mise. Netko je predložio da se slijedeće godine postave stolovi ispred crkve gdje bi se moglo staviti ono što se ponijelo od kuće za počastiti: kolači, voće, piće… Dobar je to prijedlog nastojat ćemo ga slijedeće godine ostvariti.
Božić – jutarnja Misa
Jutarnja božićna Misa bila je u 8,30 Klupe u crkvi su bile popunjene
Božić – pučka Misa
Pučka božićna Misa bila je u 11,00 sati. Crkva je bila prepuna naroda. Dvije trećine ostalo je izvan crkve.
Stipandan
Misa na Stipandan bila je 11,00 sati. Crkva je bila prepuna naroda.
Ivandan
Misa na Ivandan bila je u 11,00 sati. U crkvi je bilo oko 200 osoba, nešto manje nego li na Stipaandan.
Mladenci
Na Mladence, do sada nismo imali oglašenu Misu za narod. Redovito je to bio privi dan poslije Božića u koji smo određivali Mise za pokojne. Ove godine odlučili smo i na Mladence slaviti Misu i pozvati župljane na Misno slavlje. Misno slavlje s blagoslovom djece odredili smo u 18,00 sati. U crkvi je bilo stotinjak osoba. Predloženo je poslije Mise da se slijedeće godine planira raniji termin. Razmišljamo o 16,00 sati. Ako Bog da, možda će tako i biti.
Ministranti i čitači
Vrijedni i harni ministranti i čitači, određivani prema rasporedu, redovito su dolazili na svoje službe. Ako nisu mogli, tada su tražili zamjenu ili su javili u župni ured da se župnik pobrine pronaći zamjenu.
Pjevači
Župni pjevači raspoređeni u zborove bili su raspoređeni prema Misama u Božićnom vremenu. Pjevači i predvoditelji zborova redovito su se odazivali na liturgijska pjevanja.
Gripa
U ovo doba godine po cijelom Kruševu zavladala je gripa. Gripa se reflektirala na probleme u grlu i plućima. Dok smo blagoslivljali kuće imali smo i sami problema s virusom gripe.
Predvoditelji Misnih slavlja
Sve Mise u Božićnom vremenu predvodio je don Josip Čule, a don Ljubo je koncelebrirao.
Blagoslov kuća
Obilazak obitelji i blagoslov imali smo od 28. do 31. prosinca. U četiri dana obišli smo cijelu župu. U svim blagoslovima pomagali su ministranti. Ministranti su čitali čitanja, vršili popis pučanstva i dijelili sličice. U sve dana pratilo nas je vrijeme bez padavina. U jednom danu vladala je jaka bura. U sve druge dane moglo se pristojno podnijeti prelaženje iz kuće u kuću.
U pohodu, obilasku i blagoslovu u župi podijelili smo 407 blagoslova od toga:
- 343 stalna domaćinstva.
- 64 vikend domaćinstva, trgovine i radnje
- U 343 domaćinstva za koja se može reći da su stalno, kroz cijelu godinu, otvorena živi 1036 osobe.
BDM Bogordoica – Nova godina: Ove godine Nova Godina i blagdan BDM Bogorodice došli su nedjeljom. Odredili smo Mise u nedjeljnom rasporedu. Slobodno smo mogli slaviti jednu Misu i to onu u 11,00 sati. Na Misi u 8,30 bilo je tek oko stotinjak osoba, a na Misi u 11, bile su popunjene klupe. Obično u dočeku Nove godine ostanu Kruševljani do u sitne sate u zabavi pa im se teže ustati na Mise. Mnogi Mise na Novu godinu propuste i ostanu na spavanju.
Bogojavljenje – Tri kralja – Vodokršće: Misa na Tri kralja bila je je samo jedna – u 11,00 sati. Prepuna crkva naroda, vani hladno ispod nule. Grijanje u crkvi učinilo predivan ugođaj. Istina da smo se dobro obukli, ali opet grijanje je bilo ugodno. Nitko se nije potužio da je hladno.
Uvodni obred blagoslova soli i vode predvodio je don Ljubo, a Misno slavlje i propovijed don Josip Čule.
Nedjelja krštenja Gospodinova: Božićno vrijeme, uz Božju pomoć završit ćemo u nedjelju Misama povodom „Nedjelje Kristova krštenja“. Time ćemo završiti Božićno vrijeme i otpočeti s redovitim liturgijskim slavljima u dane kroz liturgijsku godinu. Raspored radnih dana i nedjelja u vremenu kroz liturgijsku godinu slavit ćemo sve do „Čiste srijede“ – 1. ožujka kada ćemo započeti korizmeno vrijeme, odnosno vrijeme Vazma.
Sv. Obitelj: Sv. Obitelj svečano se slavi u nedjelju između Božića i Nove godine. Ove godine te nedjelje po kalendaru nije ni bilo. Božić je bio u nedjelju, Nova godina u slijedeću nedjelju, tako da slobodne nedjelje između Božića i Nove godine nije ni bilo. Stoga se sv. Obitelj liturgijski ove godine slavila u petak poslije Božića.
Dan Iseljenika i Dan Mira: Ove godine zbog nedjelja koje su „Božić i Nova godina“ uzeli za sebe, nije ostalo nedjelja da se na poseban način obilježi „Dan iseljenika“ i „Dan mira“. Dan Iseljenika Biskupske konferencije su različito određivale. Ove godine ovaj dan je pao u drugi plan. Dan mira, obično se obilježi uz Novu godinu, ali je i „Dan mira“ ove godine otišao je u drugi plan.
Zaključak: Ove godine u „skraćenom“ vremenskom razdoblju proslavili smo Božićno vrijeme. Vrijeme je bilo „umanjeno“ s nedjeljama, stoga i posebnim liturgijskim slavljima kada se Božićno vrijeme slavi u tri nedjelje, a opet koje nisu popunjene Božićem i Novom Godinom. Nadam se da smo se napjevali božićnih pjesama, susretali u crkvi i ispred crkve, susretali u obiteljima, u blagoslovu kuća… sve nam je bilo u znaku susreta, ugodnih i dobrih. Neka tako bude i u tijeku cijele godine…
Na dobro Vam došao Božić, sveto porođenje Isusovo i “Mlado lito…”.