Nadam se da djelomično ili u cijelosti poznamo Biblijske izvještaje o Isusu Kristu. Nadam se da djelomično ili cjelovito poznamo i crkvenu nauku o Isusu Kristu. No u svem tom teškom teoretskom poznavanju Isusa Krista možda pomislimo manje je bitno koliko znamo o Isusu Kristu koliko je bitnije da ga slijedimo, da živimo onako kako on traži.
Jedan od bitnih povoda što je Bog Otac poslao svojega Sina na zemlju jest da bude s ljudima da pouči ljude kako bi živjeli onako kako Bog Otac želi. U tom poučavanju Krist je primjer, a ljudi ga trebaju slijediti. Isusovi sljedbenici i učenici trebaju živjeti po primjeru Isusa Krista. Isusa treba slijediti u svim ljudskim dimenzijama: u odnosu prema Bogu, u odnosu prema bratu čovjeku, u odnosu prema sebi samu i u odnosu prema prirodi, u odnosno prema živim i neživim božanskim stvorovima u božanskoj prirodi. Oni koji promatraju kršćane i koji ih često kritiziraju od kršćana traže samo onu socijalnu dimenziju, gledaju kako kršćani savršeno žive ili ne žive u odnosu prema bratu čovjeku, posebno su osjetljivi kada je u pitanju odnos kršćana i katolika prema ugroženima i zapostavljenim ljudima. Takvi Isusa priznaju samo kao uspješnog sociologa i socijalnog zauzetnika i velikog humanistu, ali ga ne prepoznaju kao Boga. Promotrimo upravo tu socijalnu dimenziju Isusovu i upitajmo se ne zbog toga tko će nam što reći, nego se upitajmo u stvarnosti gdje smo mi kada je u pitanju naš odnos prema bratu čovjeku, posebno prema onome koji je potreban naše pomoći.
Pogledajmo Isusa kako se on ponašao. On je bio na strani potlačenih, siromašnih, progonjenih, nemoćnih, ismijanih, poniženih, ožigosanih, bespravnih, mučenih, gladnih, bolesnih, gubavih, hromih, slijepih, gluhih, nijemih, iskorištavanih, obezvrijeđenih, zapostavljenih, prezrenih, bezimenih, odbačenih. I još ne znam kojih koje sam ispustio. Ovo se treba činiti, ali se ne smije ispuštati vjerovati da je Isus Bog. Po ovom je Isus inspiracija i onima koji bi htjeli Crkvi nametnuti samo socijalnu dimenziju. Isus je primjer i nam i njima i svima.