Cijelim danom, tišina je vladala, razišli se tužitelji, nestalo je „rulje“ s Isusom u grobu suosjećaju svi koji vole… Tišina se prenijela u cijelu župu, u kojem god pravcu kreneš osjeća se da smo Isusovi…
U crkvi, molitva…, priprema za večernju liturgiju. Priprema se oltar. Potrebno je sve za večernju liturgiju postaviti na svoje mjesto: oltarnike, svijeće, cvijeće, vodu, vino, kalež, ciborij, Uskrsnu svijeću, „studenac“ za obnovu krsnih obećanja, košarice s hranom… a na kraju ispred crkve pripremiti drva za večernju vatru – oganj kojega ćemo blagosloviti i njegovom vatrom upaliti Uskrsnu svijeću…. Slijedile su i druge sitne i sve druge pripreme…
Ove godine smo najavili da će liturgija Velike subote – Liturgija bdijenja započeti u 19,00 sati. Brojan narod se sakupljao na Veliki četvrtak, petak i večeras u subotu. Župnik je koju minutu prije 19,00 sati objasnio „Liturgiju bdijenja“, značenje ugašenih svijeća u crkvi, svijetla, blagoslov vatre i paljenje svijeće i sve do kraja u svim dijelovima večerašnje liturgije naglasivši da će po koju riječ reći prije svakog dijela.
Služba svjetla: prvi dio večerašnje svečanosti, koja je svečana i najsvečanija u liturgijama kroz Liturgijsku godinu, jest „Služba svjetla“. Ugašena su svjetla u crkvi, svijeće nismo ni palili upalit ćemo ih tek pred Slavu. Ministranti su stali ispred oltara, svaki po nešto u ruci ima što treba za čin „Službe svjetla“. U tišini, bez pjesme pošli smo ispred crkve do pripremljene vatre. Vatru je pripremio Gojko Mandić. Slijedom obrednika blagoslovili smo vatru, označili svijeću predviđenim znakovima: puninu Kristovu koji je Alfa i Omega, početak i svršetak, upisali smo brojeve tekuće godine i svijeću označili s pet Kristovih rana. Polagan iskorak u crkvu, razliježe se jeka crkvom „Svjetlo Kristovo“, i tako tri puta, a narod usklikom odgovara „Bogu hvala“. Dolaskom pred oltar svima prisutnima pokazujemo Uskrsnu svijeću – Uskrslog Krista, i njemu u čas pjevamo milozvučni i najmilozvučniji pjev – hvalospjev. Završnim otpjevom „Amen“, završili smo „Hvalospjev“ Uskrsnoj svijeći i završili prvi dio večerašnje liturgije. Slijedio je odmah drugi…
Još smo s mislima u Starom zavjetu, izabrali smo dva čitanja u kojima je najavljen po prorocima Krist – Mesija, njegova muka, smrti i njegovo slavno Uskrsnuće. Prvo čitanje je pročitao Alen Čule, pjevači zbor „Gospa Karmelska“ popratili su čitanje prigodnim psalmom „Gospodin je moja snaga“. Svećenik je zaključio prvo čitanje molitvom… Slijedilo je drugo čitanje iz Starog zavjeta kojega je navijestio Mihovil Džeba. Pjevači su poslije Mihovilova čitanja otpjevali psalam „Kao što košuta žudi….“, a svećenik je čitanje zaključio molitvom… Liturgijski ovim čitanjem, psalmom i molitvom završili smo „korizmu“ zaključili smo Stari zavjet, oslobodili se staroga čovjeka i započeli s Uskrslim Kristom Novi zavjet, život novog čovjeka… Ministranti su prišli Uskrsnoj svijeći s nje su zapalili manju svijeću i upalili sve svijeće na oltaru i u crkvi, a svećenik je svečano najavio Uskrs, Uskrsno vrijeme zapjevavši „Slavu“, Stipe je s velikim ushićenjem i iščekivanjem prihvatio na orguljama najavu Slave i nastavio uvodni dio svirajući „forte i fortisimo“, a pjevači i cijela crkva su prihvatili, pozdravili Krista, Uskrslog Krista njemu u čast pjevajući Slavu…
U Novom zavjetu, u Uskrslom vremenu slijedilo je čitanje iz Novog zavjeta kojega je čitala Valentina Marijanović, a pjevači su njeno čitanje pozdravili Uskrsnim – aleluja pjevajući tri kitice psalma 118. Svećenik je najavio evanđelje – Lukin izvještaj o Uskrsnom jutru… zbog duljine obreda na Veliku subotu ispuštamo propovijed… Čitanjem evanđelja završili smo Drugi dio večerašnje liturgije – Službu riječi i najavili treći dio – Krsna služba – obnova krsnih obećanja.
I treći dio je bogat, liturgijski osmišljen… slijedi molitva litanija, blagoslovne riječi nad „studencem“ prepunim vode, obnavljamo svi u glas krsna obećanja koja su „nekad davno“ ili onim mlađima „nekada blizu“ izrekli kumovi i naši roditelji, a sada sami, svatko za sebe izriče svoje: „vjerujem“ i svoje „odričem“. Sve molitve popratio je svećenik blagoslivljajući sebe i sve prisutne blagoslovljenom vodom… time smo završili treći dio, treću službu i započeli četvrtu: Službu euharistije…
Služba euharistije, je okupljenima znana i poznata, slavimo je u svakoj sv. Misi i svakoj Euharistijskoj gozbi. Sve su čine Euharistijske službe pjevači propratili pjesmama… Završili smo četvrti dio večerašnje službe pjevajući hvalospjev – doksologiju „Po Kristu….“ I najavili petu večerašnju službu: „Službu pričesti“…
Služba pričesti započeli smo pjevajući u čast Boga Oca molitvu „Očenaša“…. Ponovo i ovaj dio je svima u crkvi poznat iz svakodnevnih i nedjeljnih sv. Misa…. Nakon svih molitava narod je krenuo na pričest, povorka po sredini crkve i dijeljenje posvećene hostije riječima „Tijelo Kristovo“ i čvrstim i jasnim odgovorom pričesnika „Amen“…. Ponovo kao u sve dane Svetoga trodnevlja slijedila je pričest u višeminutnom vremenu…. Pjevači su pričest propratili pjevajući uskrsne pjesme… slijedilo je pranje kaleža…. I najava šestog večerašnjeg čina, a to je Blagoslov jela…
Blagoslov jela, običaj je u Kruševu da se na blagoslov hrane donese u košarici sve ono što će se obitelji staviti za doručak na Uskrsno jutro. Blagoslivljajući hranu i piće ove večeri, molimo svemogućega Boga da nam blagoslovi sve ono što ćemo blagovati kroz cijelu godinu. Znamo da u posljednje vrijeme imamo dovoljno hrane, ali ostaje pitanje koliko je ta hrana kvalitetna i koliko je zdrava za čovjekov organizam. Molimo Boga da nam po hrani i prehrani ne dođe tijelu bolest… nego naprotiv zdravlje, a u zdravom tijelu neka bude zdrav duh…
Završni obred: završni obred započeo je gromoglasnim pripjevavanjem hvalospjeva u čast Blaženoj Djevici Mariji – Kraljice neba… Sve kitice, i završnu molitvu otpjevali smo i izmolili njoj dragoj i najdražoj od svih žena – BD Mariji. Neka nas njezin zagovor uvijek prati.
Blagoslov i polazak svojim kućama, u blagoslovu smo zapjevali: „Idite u miru, aleluja, aleluja“ a pjevači i narod su prihvatili i otpjevali: „Bogu hvala, aleluja, aleluja“.