Svećeničko ređenje đakona Josipa Čule

Punih deset godina, prošlo je od kako je Josip Čule upisao gimnaziju u splitskom sjemeništu. Upisao se 29.6.2005., a u ponedjeljak 29. lipnja ove godine, kada će bit ređen za svećenika napunit će se punih deset godina hoda prema svećeništvu. Bogu hvala! Bilo je truda i napora. Bilo je truda i napora kod samog Josipa, a i kod onih koji su s njim surađivali na njegovu “svećneičkom” putu.

Pozivam vas i potičem da se u ponedjeljak, na sv. Petra i Pavla u 10,00 sati na Josipovo svećeničko ređenje okupimo s našim Josipom u mostarskoj katedrali.

U daljnjem tekstu možete čitati o don Josipu, njegovu školovanju, Mladoj misi, propovjedniku na Mladoj misi….

Životopis don Josipa Čule

Uvod: Josip je rođen u Čulama, župa Kruševo 22. 2. 1990. Otac mu je Jure, a majka Gordana r. Ćorić. Majka mu je rođena u Čitluku. Roditelji su mu rodili sestru Anu i brata Luku. Kršten je u Kruševu 22. 4. 1990., krizman također u Kruševu 23. 4. 2006.

Školovanje: Osnovnu školu pohađao je u Kruševu od 1997. do 2005. Upisao je 29. 6. 2005. sjemenišnu gimnaziju “Nadbiskupska gimnazija – Split” i pohađao od 5. 9. 2005. do 23. 6. 2009. Filozofske studije (dvije godine) odslušao je i položio u Sarajevu u sarajevskoj bogosloviji od 2009. do 2011. U jesen 2011. mostarski biskup Ratko Perić poslao ga je na studij teologije u Rim na Papinsko učilište “Germanicum”. Stanovao je i bio pitomac Papinskoga zavoda Germanicum – Hungaricum. Nakon tri godine teološkoga studija diplomirao je 19. 6. 2014.

Uspješnost u školovanju: Josip je školovanje od osnovne škole pa sve do diplomskoga rada uspješno i bez odgađanja prolazio. Završio je maturu u Splitu bez polaganja maturskoga ispita, tj. sve četiri godine gimnazije prolazio je odličnim uspjehom.

Prije odlaska u Rim u ljetnom razdoblju 2011. morao je završiti tečajeve njemačkog i talijanskog jezika, a iz osnovne škole i gimnazije je otišao s dobrim poznavanjem engleskog jezika. Uz hrvatski jezik i poznavanje drugih slavenskih jezika sada uspješno govori i piše na engleskom, talijanskom i njemačkom.

Pastoralno djelovanje: Poslije diplomskog ispita u Rimu (19. 6. 2014.) Josip je ljetne dane proveo u Kruševu iščekujući prvi dekret i prvo pastoralno djelovanje. Za prvu pastoralnu službu raspoređen je 19. 8. 2014. u katedralnu župu u Mostaru. U mostarskoj katedrali je nastupio 7. 9. 2014. Njegov pastoralni rad u katedralnoj župi je bio vezan uz vjeronauk, pripremu krizmanika i prvopričesnika te sve druge obveze koje može liturgijski predvoditi ili sudjelovati prema đakonskom redu kojega je primio u Kruševu 26. 10. 2014.

Đakonsko i prezbitersko (svećeničko) ređenje: Za đakona je Josip zaređen u Kruševu 26. 10. 2014., a za svećenika će bit ređen u mostarskoj katedrali 29. 6. 2015., u 10,00 sati. Za svećenika će ga zarediti biskup Ratko Perić. Biskup Ratko ga je zaredio i za đakona.

Josipovo svećeničko geslo: Običaj je da svećenik povodom ređenja i Mlade mise uzme svećeničko geslo. Josip je uzeo citat iz Psalma 37,5. “Prepusti Gospodinu putove svoje. U njega se uzdaj i on će sve voditi.”

Don Josipov mladomisnički poziv: Iz don Josipove mladomisničke pozivnice ističemo: “Radost Mlade mise, koju ću prikazati Gospodinu 12. srpnja 2015. u 11 sati u Kruševu, želim podijeliti s Vama. Pozivam Vas da budete sudionik euharistijskoga stola i dragi gost za obiteljskim stolom. U potpisu don Josip Čule, mladomisnik.”

Duhovna priprema za Mladu misu: Tri dana prije don Josipove Mlade mise imat ćemo trodnevnicu. Trodnevnica će biti u 18,30 sati. U razmišljanju koga bi pozvali da predvodi “srpanjske pobožnosti” odlučili smo pozvati lanjske i preklanjske mladomisnike: Azinović fra Goran, Bijakšić don Ivan, Čarapina don Ante, Ćavar fra Josip Serđo, Ćosić fra Stanko, Galić fra Dario, Miletić fra Hrvoje, Ostojić fra Mario, Šakota fra Antonio i Zubac don Tomislav.

Mlada misa: Mladomisničko slavlje don Josipa Čule bit će u nedjelju 12. 7. 2015. u 11 sati. Planiramo mladomisničko slavlje organizirati u ljepoti hladovine i prozračnosti crkvenoga dvorišta.

Propovjednik na don Josipovoj Mladoj misi: Prije Mlade mise zanimamo se koga će mladomisnik pozvati za propovjednika? Izabrana osoba smatra se da mu je prijatelj, da je bliže povezan s njome. Don Josip se od dolasku u sjemenište blisko vezao s tadašnjim sjemenišnim prefektom don Stipanom Šurlinom. Don Josipova povezanost s don Stipanom ostala je i poslije sjemenišnih dana. U razmišljanju koga bi pozvao za propovjednika na Mladoj misi don Josip se odlučio za osobu iz sjemenišnih dana; prefekta i prijatelja don Stipana Šurlina.

Pjevanje i sviranje za vrijeme mladomisničkog slavlja: Za vrijeme mise svirat će tamburaški sastav “Brist”, a pjevat će dječji zbor “Ilijini Anđeli”, zbor mladih „Horeb“, klapa “Studenac” i zbor “Fontes”.

Mladomisnički ručak: Razmišljali smo gdje bi organizirali mladomisnički ručak. U razmišljanju je bilo više mjesta: školsko igralište pod šatorom, športska školska dvorana ako bi se konstruktivno završila, nova svatovska dvorana na Sretnicama ako bi se konstruktivno završila, četvrta mogućnosti svatovska dvorana “Afrodita” s dodatnim mjestima ispred dvorane pod šatorom i peta mogućnost tražiti neko drugo mjesto gdje bi se moglo smjestiti više stotina osoba. Kako stvari sada stoje, dok pišem ove retke (10. svibnja) moglo bi se dogoditi da nova svatovska dvorana na Sretnicama bude konstruktivno završena i da u njoj organiziramo mladomisnički ručak.

Konstruktivno završiti dvoranu u ovom slučaju znači: da dvorana bude ozidana, pokrivena i na otvorima da budu postavljeni prozori, tj. da se gosti mogu skloniti u slučaju nevremena. Ili bolje reći kao pod šatorom samo što nismo u strahu od nevremena i pitanja hoće li nam ilindanska usorina i nevrijeme šator podići u zrak.

Do sada smo imali dva mladomisnička ručka pod šatorima (don Slaven Ćorić i don Stanko Smiljanić). Oba puta smo bili zabrinuti s pitanjem: a što ako za vrijeme ručka bude nevrijeme, kao što zna biti o Ilindanu, ili onakvo nevrijeme kakvo se pamti i prepričava s mladomisničkog ručka don Vlade Puce. Tada zbog nevremena nitko nije mogao sjesti za stol i objedovati.

Don Stipan Šurlin

Don Stipan će biti propovijednik za vrijeme don Josipove Mlade mise. U nekoliko redaka predsavit ćemo našim čitateljima don Stipana Šurlinu.

Don Stipan je svećenik Splitsko – makarske nadbiskupije. Rođen je u Imotskom 15. 9. 1969., od oca Nikole i majke Jele r. Dračar.

Školovanje: Osnovnu školu pohađao je u Prološcu Donjem (1976.-1984.), a srednju u Imotskom (1984.-1986.) i u Splitu (građevinski smjer – 1986.-1988.).

Bio je u vojsci u Skoplju od 1988./1989. Poslije vojske zaposlio se i radio u Splitu u trgovačkom lancu do 1994.

Tijekom 1994. upisao je Upravno-pravni studij na Pravnom fakultetu u Splitu i završio ga 1997. Tijekom tog razdoblja 1994./1995. sudjelovao je kao hrvatski branitelj u Domovinskom ratu na južnom ratištu. Pri završetku Upravno-pravnog studija 1997. upisao je studij teologije kod Isusovaca u Zagrebu na Jordanovcu. S Jordanovca je otišao u Španjolsku “Univerzitet Navarra” u Pamploni. Nakon tri godine studija u Španjolskoj nastavio je studij teologije na “Teološkom fakultetu – Majke Crkve” kod Legionara Kristovih u Rimu. Studij teologije pohađao je i studirao kao laik. U zadnjoj godini teološkog studija prijavio se za bogoslova Splitsko-makarske nadbiskupije i ušao u bogosloviju u Rimu. Završivši teološke studije u Rimu vratio se u Split i imao pastoralnu godinu na splitskoj bogosloviji.

Sveti red i pastoralne službe: Đakonsko ređenje primio je u Trogiru 2003., a prezbitersko 2004. u Solinu. Oba ređenja podijelio mu je splitski nadbiskup mons. Marin Barišić. Poslije svećeničkog ređenja imenovan je za kapelana u župi Gospe od Otoka u Solinu (2004.-2005.). S kapelanske službe preuzeo je odgovornu službu odgojitelja (prefekt sjemeništaraca) u splitskom sjemeništu (2005.-2009.). Tijekom 2009. imenovan je župnikom župe Kaštel Lukšić, a od 2014. preuzeo je službu dekana kaštelanskog dekanata.