Razmišljanje moje ovog časa ide prema starcu Eleazaru. Primjer starca Eleazara opisan je u Bibliji, u knjizi o Makabejcima (Mak 6,18-31).
Ovom razmišljanju stavio sam naslov Sablazan, iako bi bilo pravednije reći Hrabrost.
Hrabrost, misleći na ulogu staraca Eleazara.
Sablazan, misleći i promatrajući ljude:
- kojima ništa nije sveto,
- loših riječi, a gorih djela
- kojima nije problem danas reći jedno, sutra drugo.
- koji nikada nisu stali iza onoga što govore.
- koji su sve svoje riječi i djela savili u službu koristi, a ne istine.
- koji riječi i djela mijenjaju prema vrsti koristi…
Ljude koji mame, manipuliraju, zavode i mladića i djevojku, kolebaju starca i staricu, loš primjer su dječaku i djevojčici.
Opet u biti da bi došao do tih loših osoba i osobina, moje razmišljanje prolazi s velikim ushićenjem i divljenjem kroz Eleazarovu osobu. Osobu koja stoljećima jednako privlači i potiče mnoge na hrabrost.
Eleazarovo vrijeme: bilo je to vremena prije Krista.
Što se dogodilo? Ukratko: Grci su sa svojom vojskom zagospodarili Bliskim istokom, tako Izraelom, sve do Mezopotamije. Čvrsti orah bijahu im Izraelci sa svojom vjerom i otačkom predajom. Da bi ih porobili, postavili su im poltrone iz naroda za kraljeve i Velike svećenike. Zabranjivali su javno držanje bilo kakvih vjerskih i narodnih običaja. U tom vremenu nastala je priča o Makabejcima, o „majci Makabejki“, o njezinim sinovima, o starcu Eleazaru i mnogim drugim osobama primjera i poticaja.
U cijeloj toj priči, i cijelom tom događaju oko Makabejaca, teško je reći koja je osoba privlačnija. Ne smije se značenje niti jedne hrabre osobe umanjiti. Ipak, istaknut ću primjer starca Eleazara, koji dok se o njemu priča neodoljivo privlači i osvaja.
Priča govori kako su vladini poltroni pokušavali nagovoriti starca Eleazara da prekrši predaju otaca. Tražili su da se on kao ugleda osoba prvi pokloni novim zakonima, a onda će mnogi poslije njega lakše prihvatiti kraljevu naredbu… I na koncu kada su vidjeli da Eleazara ne mogu saviti, rekoše mu „pa ti samo glumi“, glumi i bit će ti život spašen. Nemoj protiv sebe, glumi, a mi ćemo sve poduzeti kako treba i kralju objasniti. I kaže knjiga Makabejaca, starac Eleazar „stvori plemenitu odluku, dostojnu svoje dobi i ugleda svoje časne starosti, sijede glave i besprijekorna života … dostojnu svetih zakona…. „ i reče: “Ne dolikuje našoj dobi pretvarati se, pa da mnogi mladići pomisle kako je Eleazar, sa devedeset godina, prešao na tuđinske običaje. Zbog mog pretvaranja da spasim ono malo prolaznog života, mnogi bi i sami zastranili, a ja bih tako, na svoju starost, navukao ljagu i sramotu. Jer, sve kad bih sada i umakao ljudskoj kazni, ni živ, ni mrtav neću izbjeći rukama Svemogućega. A sada, junački se odričući života, pokazat ću se dostojnim svoje starosti i mladićima ostaviti plemenit primjer kako se, za časne i svete zakone, valja spremno i velikodušno izložiti smrti.”
Odmah može netko reći pa što ta priča iz davnih vremena ima s nama danas. Ima puno! Velike su sličnosti porobljavanja naroda u onom i ovom vremenu. Grci, ondašnja vremena, utjerivači svoje vlasti preko uvođenja svojih običaja i zakona, presvučeni u različite vidove današnjih zavodnika i manipulatora imaju isti cilj: zavesti i porobiti narod.
Zašto su danas zašutjeli hrabri starci i starice Eleazari, zašto su zašutjele hrabre majke Makabejke. Gdje su hrabri momci, braća, sinovi majke Makabejke.
Odgovorni smo svi, za sebe, ali istom odgovornošću i za druge. Nećemo postići puno, kratkovjeka će bit naša sreća, ako svojim postupcima bilo koga sablaznimo.
Nagovarali su staraca Eleazara da uzme neko drugo meso, i neka samo glumi da jede svinjetinu.
Nije dovoljno reći „poštivam zakon Božji u srcu“, a na vani se pretvarati, i pokazivati bilo kakvim.
Uvijek se pokažimo dostojnima onoga tko smo i što smo. Budimo plemenit primjer mladiću i djevojci, starcu i starici,… Spoznajmo svoje vrijednosti, onaj koji poštuje svoje, cijenit će vrijednosti drugoga, svakog čovjeka, svakog naroda.
I sam Bog od nas traži da činimo ono što je najbolje. Naša dužnost i obveza je spoznati volju Božju i djelima je u život provesti.