Na „Papinu stolu“
Povodom apostolskog pohoda pape Franje u BiH, u Sarajevo, 6. lipnja ove godine, određeno je da na stolu za ručkom bude vino i aperitiv iz podruma Vilinka sa Sretnica. Od vina će biti: Vilinka – Žilavka i Vilinka – Blatina. Za aperitiv iz podruma Vilinka na stolu će bit: Loza – Vilinka, Orahovača – Vilinka, Višnjovača – Vilinka i Travarica – Vilinka.
Vlasnik vinarije Vilinka po najavi pape Franje da želi posjetiti katolike BiH (1. 2. 2015.) izrazio je želju (9. 2. 2015.) da za ručkom kada Papa dođe bude vino iz podruma Vilinka.
Velimirova želja i nakana proslijeđena je 12. veljače izravno u Sarajevo prvoj skupini sazvanih predstavnika Crkve u BiH koji su imali temu organiziranja i razmišljanja o programu Papina dolaska i boravka u BiH. Pristizale su i druge ponude iz više vinskih podruma. Želje i ponude stajale su na stolu sve do 8. travnja. Na susretu predstavnika Vatikana i predstavaka Organizacijskog odbora za Papin doček prihvaćeno je da u meni povodom apostolskog Papina pohoda Sarajevu bude vino iz podruma Vilinka. Vijest je do nas stigla telefonom i e-mailom. Ali ostala je dvoumica da se s rečenom odlukom koja nije bila još službeno potvrđena ne bi štogod zaigralo. I konačno službeno je potvrđeno 13. travnja riječima: „nema zapreke da nastavimo rad na realiziranju donacije vina iz podruma Vilinka sa Sretnica, Kruševo, općina Mostara“.
Predstavnici Organizacijskog odbora velečasni gospodin don Franjo Tomić (ekonom sarajevske nadbiskupije) i velečasni gospodin don Mladen Kalpić (kancelar sarajevske nadbiskupije) došli su u Kruševo, na Sretnice u prvi susret i dogovor s vlasnikom vinarije Vilinka gosp. Velimirom Erešom. Predstavici Organizacijskog odbora obišli su podrum Vilinka, i kušali (degustirali) predviđena vina za „papin stol“, dogovorili detalje oko prijevoza, vrijeme dostave u Sarajevo i detalje oko (službenog prijema). Poslije službenog susreta slijedio je susret s obitelji Erešovih.
Iz razgovora s Velimirovim ocem Dragom izražena je radost što je vino Vilinka prihvaćeno za čašćenje najdražeg gosta koji će ove godine pohoditi BiH. Dragin odgovor je bio: „A, ne možete ni zamisliti koliko je drago meni i cijeloj mojoj obitelji“.
Želja nam je da svima onima koji će biti posluženi vinom iz podruma Vilinka bude ovo vino na zdravlje i na prisjećanje na Sretnice i Kruševo kod Mostara.
Na „Papinu stolu“ naći će vina iz berba 2012. i 2013.
Slijedi tekst o vinogradu, vinariji (podrumu) i Vilinkinim vinima:
Domaćinstvo i gospodarstvo Erešovih
Erešovi su se bavili vinogradarstvom i podrumarstvom od pamtivijeka. Njihovo bavljenje vinogradarstvom i podrumarstvom bilo je ništa drugačije nego li i drugih domaćinstava na Sretnicama. Obično je u hercegovačkom domaćinstvu i gospodarstvu ovih podneblja bilo nekoliko tisuća čokota loze i tisuću do tri tisuće vina (crnoga i bijeloga) i rakije između petsto do tisuću litara.
Poslije Obrembenog rata Erešovi su se počeli baviti ugostiteljstvom. Njihov tradicionalni podrum i postojeći vinograd nisu bili dovoljni za novim zanimanjem. Već 2004. imali su ideju da prošire i vinogradarstvo i podrumarstvo. Slijedilo je pripremanje brdske površine iznad Sretnica za vinograd. Sadnja je započela 2006, a prva berba u vinogradu organizirana 2008.
U svim detajima u kojima nisu imali iskustva pozivali su stručne osobe. Pomoć im je stigla u izboru soriti loze, u stilu sadnje, te u podrumu uspjela suradnja s poznatim enologom Darkom Šimićem.
Prvo vino rađeno iz vinograda Vilinka bilo je na stolovima 2009. Te godine je započelo probijanje vina Vilinka u svijet vinarstva, i slijedile su prve nagrade. Tada je D. Šimić izjavio: „Velimir je mlad čovjek. Mladi su mu vinogradi i vina su u sazrijevanju. S godinama će Velimir biti stariji, stariji njegovi vinogradi, a vina zrelija. To je njegov životni put. Mnogo toga ima zajedničkog u čovjeku i proizvodnji vina. Životni vijek loze koja se dobro njeguje je oko stotinu godina, a tako i čovjeka. Velimir je najmlađi bh. vinar i za kratko je vrijeme pokazao mnogo – čestitamo mu“. Bile su ovo proročke riječi etnologa Šimića.
Vinograd
Brdo ispod Erešovih, Zovkinih, Kordića i Bevandinih kuća na Sretnicama naziva se Vilinka. Nadmorska visina mu je 400 metara. Okrenuto je u blagom nagibu dijelom prema sjeveru i dijelom prema jugu. Kamenito je to brdo, 70 % na njemu je kamena. Prije sadnje bilo je obraslo smrikom, jasenom, grabom i dračom. Brdo je prozračno, kroz cijelu godinu na njemu pušu vjetrovi i povjetarci. Sve ono što se može poželjeti za dobro vino stječe se dojam da se našlo na ovoj brdskoj blagoj kosini.
Tražeći poziciju za proširivanjem vinogradarstva i podrumarstva Erešovi su 2004. gledali prema brdu Vilinki. Slijedilo je probijanje puta do zamišljene pozicije, drobljenje kamena, navoženje zemlje, zaravnjivanje i sadanja.
Planirano je da se sadnja izvodi u gustom prorijedu, 8000 loza po hektaru. Na taj način se postiže manji urod grožđa, ali veća kvaliteta i grožđa i vina.
Sadnja loze je učinjena u tijeku 2005. i 2006. i zasađene su slijedeće sorte loze: osnovne (Žilavka i Blatina) i popratne (Kambuša, Trnjak i Krkošija).
U vinogradu se koriste samo stajska gnojiva, ne dolaze u obzir umjetna gnojiva. Ne koriste se ni herbicidi. Vinograd se ručno obrađuje i na taj način se odstranjuje korov.
Zbog specifičnog položaju s obzirom na nadmorsku visinu i stalno strujanje zraka vinograd se ne mora zaštićivati prskanje u tijeku jedne sezone više od četiri do pet puta..
Podrum
Podrum vinarije nalazi se u suterenu Osoja. Osoje je brdska kosina okrenuta od Sretnica prema sjeveru. Kao što su postignuti dobri uvijeti za uspjeh dobrog grožđa u vinogradu Vilinka, isto tako s izgradnjom podruma u Osoju postignuti su optimalni uvijeti za sazrijevanje i čuvanje vina. U podrumu je moguće postići prihvatljivu temperaturu „vinsku temperaturu“ u ljetnom i zimskom razdoblju.
U podrumu se proizvode slijedeća vina: Vilinka – Žilavka. Vilinka – Blatina i Vilinka – Blatina barriqu). Od pića s većim alkoholom proizvode se: Loza – Vilinka, Orahovača – Vilinka, Višnjovača – Vilinka i Travarica – Vilinka.
Kvaliteta vina
Sva tri vina iz podruma Vilinka su vrhunske kvalitete
- Vilinka – Žilavka: Boja zlatno-žuta, potpuno bistra, 12,5 % alkohola…
- Vilinka – Blatina: Boja ljubičasta, potpuno bistro, 12,8 % alkohola…
Enolog
Enolog u podrumu Vilinka je gosp. Darko Šimić.
Nagrade
Prva berba grožđa u vinogradu Vilinka učinjena je 2008., a prvo vino 2009. I odmah, poslije zrenja prvog vina, 2011. vino je poslano na natjecanje u Split i Zagreb. Poslije 2011. svake godine vino iz podruma Vilinka bilo je u natjecanju. Na „stolu i zidu“ vino ima već dvadesetak nagrada:
- Zlatna medalja Split – sajam gast 2011. za berbu 2009. Žilavka – Vilinka
- Zlatna medalja Mostarski sajam, 2011. za berbu 2009. Žilavka – Vilinka
- London (međunarodno natjecanje) – Decanter world wine awards 2013. – brončana medalja Vilinka – Žilavka 2012. U natjecanju je bilo 14.362 uzorka iz 52 zemalje svijeta.
- London (međunarodno natjecanje) – Decanter world wine awards 2013. podrum Vilinka dobio je i nagradu ‘Commended’ za vino Vilinka – Žilavka 2011.”
- London – Decanter world wine awards 2014. – brončana medalja Žilavka – Vilinka za 2013. U natjecanju sudjelovalo preko 15.000 uzorka iz 52 zemlje svijeta.
- Više lokalnih nagrada, bilo zlatnih, srebrenih i brončanih
U londonskim natjecanjima degustacija je trajala dva mjeseca, u vrlo velikoj konkurenciji s 200 stručnjaka.
Uspjeh s brončanim nagradama u Londonu, u konkurenciji 14.362 vina iz 52 zemlje za podrum Vilinka i domaćinstvo Erešovih bilo je i ostalo veliko postignuće.
Postignutim nagradama u Londonu kao i drugim (dvadesetak nagrada) podrum Vilinku i njezina vina svrstava među najbolje podrume i najbolja vina na ovim prostorima.
Može se reći gdje su god na natjecanje poslana vina iz podruma Vilinka „ nisu se vratila kući“ bez postignute nagradom.
Nazivi vina, vinograda i podruma
Obično se u Hercegovini vino naziva Žilavka i Blatina. I u Vilinkovu podrumu su također Žilavka i Blatina, ali specifično za ovo vino i određujuće za naziv: vinograda, podruma i vina bilo je brdo Vilinka iznad Sretnica. Po brdu Vilinka dobiveni su zvučni i prihvatljivi nazivi: vinograd – Vilinka, podrum – Vilinka, vina – Vilinka, pića aperitiv (“žestoka pića”) – Vilinka. Sve je u znaku Vilinke.