Predstavnici Kruševa, tamburaški sastav, zbor mladih „Blagi lahor“, klapa „Studenac“, bili su u Pakracu i Lipiku 3. i 4. svibnja ove godine. Povod našega putovanja bila je 19. obljetnica Vojno redarstvene operacije – Bljesak. U VRO – Bljesak 4. svibnja 1995. u 16,00 sati bili su oslobođeni Pakrac i Lipik. Pakrac nije nikada bio u rukama agresora u cijelosti, a Lipik je bio u tijeku 1991. šest dana i za tih šest dana bio je posve uništen i spaljen. Poslije šest dana na sv. Nikolu 1991. Lipik je oslobođen, ali agresor je ostao u njegovoj zaleđini prema Psunju, tako da se sve do 1995. nije mogao organizirati posve siguran život i obnova spaljeno i uništenog Lipika.
Naša povezanost s ova dva grada je potekla od 2006. preko Damira Špančića. Damir je organizirao i osigurao preko svojih pozicija koje je obnašao u Hrvatskoj vladi početnu donaciju za obnovu župne crkve Kruševu, a poslije i krovnu građu ili japiju za krov crkve. Obitelj Špančić dolazila je u Kruševo više puta, a isto tako i mi iz Kruševa išli smo kod njih.
Odavno smo razgovarali kako bi bilo dobro izmijeniti posjete na većem nivou između Kruševa i Pakraca. Bliže pripreme za ovaj susret započele su 24. siječnja ove godine. Naš susret je ostvaren preko Kulturno prosvjetnog društva „Sloga“ iz Pakraca, njihovih voditelja gospođe Dubravke i Damira Špančića.
U Pakrac i Lipik krenuli smo autobusom u subotu 3. svibnja u 0,3 sata. U Pakrac smo stigli u 10,30.
Smještaj: po dolasku u Pakrac pošli smo u Hrvatski dom „Dr. Franjo Tuđman“. Slijedili su pozdravi i druženje s članovima KPD „Sloga“. Pripremili su nam naši domaćini dobrodošlicu, zakuskom: pićem, raznovrsnim kolačim. Kolače su pripremile gospođe iz KPD-a „Sloga“. Poslije upoznavanja slijedio je smještaj: Dvadeset i četiri osobe smještene su u lijepo uređenim prostorijama Hrvatskog doma „Dr. Franjo Tuđman“, a jedanaest u isto tako uređenim prostorijama Đačkog doma u Lipiku. U Hrvatskom domu „Dr. Franjo Tuđman“ s mladima je bio na spavaju predsjednik KUD-a Kruševo gosp. Edvard Šetka, a Mile Pušić i župnik su išli na spavanje kod Špančića.
Druženje s predstavnicima HVIDR-e: Nakon smještaja pošli smo na tržnicu gdje je u prostorijama tržnice organiziran dio programa povodom „Bljeska“. Na tržnici se odvijao program sportskih aktivnosti, u kojima su i naše skupine samoorganizirane sudjelovale. Čekajući dok „specijalni“ kuhari pripreme fiš paprikaš i čorbanac pošli smo u Lipik u obilazak lipičke ergele. Svima nam se bilo drago naći u ergeli. tu su nam simpatični vodiči detaljnije objašnjavali povijesti ergele od grofa Jankovića, preko uništenosti u Domovinskom ratu, i poslijeratnoj obnovi. Sada u ergeli ima 68 predivnih lipicanera i lipicankim, kupovanje suvenira i pravac u Pakrac. Javljeno nam je da su domaći slavonski specijaliteti već skuhani za ručak. Ručak je bio pod šatorom, stajanje u vojnički red s porcijom u ruci na čorbanac.
Lipičke banje, planirali smo u lipičke banje na kupanje od 16 do 17 sati. Ali već pomalo umorni, a bliži nam se vrijeme večernje mise u 19,00 sati u Lipiku, najprije su cure zamolile da ne idu u bazene. E, kad su vidjeli muški da neće ići cure, brzo evo i njih s riječima: „kad neće cure ne idemo ni mi na kupanje“. Pošli smo u smještajne prostorija, i pripremili se za večernju misu.
Lipik, večernja misa u župnoj crkvi: Bratski iskazana dobrodošlica lipičkog župnika don Josipa Zorića i časnih sestara, pripreme za misu, postavljanje stolica za tamburaše, upjevavanje, 19,00 sati započelo je misno slavlje. Misnu je predvodio don Ljubo Planinić, a koncelebrirao don Josip Zorić. Čitanje je navijestila Janja Kordić. Pjevači skupa s tamburašima pratili su misno slavlje pjesmom i sviranjem. Pjevači i tamburaše je organizirala i pod misom dirigirala Kristina Šetka. Misna nakana bila je „Za Domovinu“, a tema propovijedi „Moja Domovina“. Na Misi uz okupljeni narod sudjelovali su s obiteljima sadašnji i bivši gradonačelnici Lipika i Pakraca.
Poslije mise pošli smo u lipički dom na večeru. Večeru nam je organizirao lipički gradonačelnik gosp. Vinko Kasana. Ugodno druženje je nastavljeno uz pjesmu i razgovor do 22,00 sati.
Susret mladih Lipika i Pakraca: Susret je organiziran u Hrvatskom domu „Dr. Franjo Tuđman“. Mladež se družila do dugo u noć.
Nedjelja, 4. svibnja, ostavili smo mladima da malo duže odspavaju jer smo računali da će se zadržati u Hrvatskom domu „Dr. Franjo Tuđman“ na druženju. Doručak je bio u Hrvatskom domu „Dr. Franjo Tuđman“. Pripremile su doručak gospođe iz KPD-a „Sloga“. Doručak je bio raznovrstan – hotelski. Uložile su gospođe truda i ljubavi da bi nam raznovrstan, dobar i kvalitetan doručak pripremile. Hvala im. Doručak, druženje i pripremanje za Misno slavlje u 11,00 sati u pakračkoj crkvi.
U 10,15 pošli smo u crkvu na upjevavanje i pripreme. U 9,30 bila je misa za vatrogasce Pakraca. Kako kod nas nema vatrogasne postrojbe, poglavito ne u crkvi na misi s njihovim barjakom. Stoga nam je bilo lijepo vidjeti vatrogasnu postrojbu s opremom koja stupa u dvoredu kroz crkvu i ispred crkve.
U crkvi smo se susreli s župnikom Pakraca don Matijom Jurakoviće, ministrantima i sakristankom.
U 11,00 sati misno slavlje: pozdrav župnika Jurakovića iza pozdrava don Ljubo Planinić je započeo misno slavlje. Misna nakana je bila isto kao u Lipiku „Za Domovinu“, a tema propovijedi: „Domoljublje“. Misna čitanja čitali su: Janja i Orjana Kordić. Psalam je pjevala Ela Čule. Zborom i tamburašima je dirigirala Kristina Šetka.
Kod Talijana, u Ploštinama kod Pakraca još od 19. stoljeća nalazi se talijanska zajednica. Oni su također danas obilježavali obljetnicu „Bljeska“. Pozvali su predstavnike iz više nacionalnih zajednica koje su nastanjene u Pakracu i okolici. U Ploštinama smo se planirali zadržati sat vremena, a ostali smo dva. Predsavili smo se s pet otpjevanih pjesama, kod njih smo ručali, i u 14,30 pošli u Pakrac i Lipik na preodjevanje i pripremu za nastup u dvorani Hrvatskog doma „Dr. Franjo Tuđman“ u Pakracu.
Dvorana Hrvatskog doma „Dr. Franjo Tuđman“ u Pakracu, nastup u dvorani je najavljen u 16,00 sati. U šarkolikom programu nastupili su tamburaši, pod ravnanjem mladog gosp. Davora Kožula, klapa „Studenac“ pod ravnanjem mladog gosp. Karla Milićevića, solo uz pratnju Karla Milićevića nastupila je Ela Čule. Pjesme uz pratnju tamburaša pjevali su. Karlo Milićević, Ivan Marić, Miran Pušić, i Mario Pušić. Pjevane pjesme bile su iz Slavonije, Hercegovine i Hrvatskog primorja.
Večera, poslije programa u dvorani, slijedila je večera. Večera su pripremile i organizirale gospođe iz KPD-a „Sloga“. S onako bogatom večerom kao što nam je pripremljena pred polazak doma dočekuju se samo oni s kojima se želi biti u društvu, koje se voli i cijeni. Pod večerom smo se zahvalili našim domaćinima. Otpjevali pjesme zahvale, a povodom Klarina rođendana koja je rođena upravo prije devetnaest godina na sam dan oslobođenja Pakraca otpjevali smo pjesmu „Lijepo ime Klara“, a po želji gospodina Damira otpjevali smo „Kamen, krš i maslina“. Pjevanje je nastavljeno, do pred sami polazak. Ostajalo nam se i dalje u Pakracu, a posebno s ugođajem koji je bio poslije večere, ali morali smo krenuti doma. U 20,00 sati krenuli smo uz radosno mahanje našim domaćinima koji su nas ispratili do autobusa.
Put nas je vodio prema granici, graničnim ceromonijama, Banja Luci, Jajcu, Bugojnu, Prozoru, Jablanici, Mostaru i evo nas u 0,3 sata natrag kući. Bog hvala.
Naši dojmovi, sve je bilo onako kako se moglo poželjeti. Hvala našim domaćinima iz Pakraca i Lipika. Jesu li bili umorni polije petodnevne „Bljeskovene“ fešte ne znamo, ali bili su veseli, nasmijani, radosni, posvetili su nam vrijeme, organizirali ugodan smještaj, hranili nas i pojili kao male tiće. Za sve im hvala. Nadamo se da smo im i mi uzvratili dražesnu dobrodošlicu s našim pripremljenim programom u domoljubno – rodoljubnim nastupima kulturno zabavnog programa te u misnim slavljima.
Naše domaćine u Lipiku i Pakracu smo pozvali da na se odazovu u uzvratni posjet. Dobro došli.
Pozdravni govor u programu Hrvatskog doma „Dr. Franjo Tuđman“, pozdravni govor je izrekla i program vodila Janja Kordić: „Dragi Pakračani! Radosni smo što smo jučer i danas u vašem kraju. Da smo tu učinili su to predstavnici ovog vašeg simpatičnog i nama iz Hercegovine zanimljivog kraja. Mi živio također okruženi brdima kao i vi, ali naša brda su kamenita, s niskim raslinjem po njima. Kod vas je posve drugo ozračje i drugi pogled. Naši dojmovi s vašom dragom i ugodnom dobrodošlicom probili su i ove tamne i kišne oblake, U Vama smo vidjeli dušu ovog kraja. Hvala vam na daru dobrodošlice.
Vi ste navikli na ovaj kraj pa zato možda i ne primjećujete, ali mi koji smo došli iz posve drugog okruženja primjećujemo i ističemo: imate lijep kraj, lijep zavičaj, lijepu prirodu s puno kisika i vegetacije. To je naš prvi dojam koji se utisnu u naše osjećaje kad nam vodič u autobusu reče krećemo prema Okučanima, pa ulazimo u lipički i pakrački kraj. Baš smo sa zanimanjem gledali kroz okna našega autobusa. I krenusmo od Okučana prema vašim brjegovima okupljenima oko Psunja, između kojih se na poviru ravnice smjestio Lipik, a između brda malo sjevernije skrio se Pakrac, obljubljen u zagrljaj rječice Pakre. Sve se to nas iz južni hrvatskih krajeva ugodno dojmilo. Poglavito nas koji po prvi puta bacamo pogled prema Slavoniji i njezinim papučkim i psunjskim obroncima.
Došli smo kod vas da bi s vama bili u vašem ugodnom raspoloženju dok se prisjećate 19. obljetnice od oslobođenja vašega i sada i našega Pakraca i Lipika. Bila je to Vojno redarstvena operacija „Bljesak“ u kojoj bijahu oslobođeni samo za trideset i jedan sata ovi središnji hrvatski prostori. Čestitamo vam obljetnicu oslobođenja ovih središnjih hrvatskih prostor hrvatske domovine.
Znamo, čitali smo i slušali od vaših predstavnika s kojima smo povezani još od 2006. kako je 1. 3. 1991. sve započelo ovdje u Pakracu; u onom sukobu srpskih pobunjenika s hrvatskim policajcima. To je bio početak Domovinskog rata u Republici Hrvatskoj. Možemo reći, sve je započelo u Pakracu, i sve je otpočelo u Pakracu, odnosno u Vojno redarstvenoj operaciji „Bljesak“ od 1. 5 1995, a ovdje u Pakracu 4. svibnja u 16,00 sati. Bili su to slavni dani kad smo od dragosti plakali, plakali skupa s Pakracom, Lipikom, Jasenovcem, Okučanima, Gradiškom i cijelim ovim krajem koji je oslobođenjem povezao istočnu Hrvatsku s matičnim gradom Zagrebom.
Dolazimo iz Kruševa kod Mostara. Ima više Kruševa pa je potrebno naglasiti „kod Mostara“. To je jedina Mjesna zajednica grada i općine Mostar u kojoj žive 100% Hrvati. Iste granice su župe i Mjesne zajednice. Prostran je to kraj, ali kamenit, pa je i manje naseljen. Imamo pet sela, smještenih na brdskoj zaravni jugozapadno od Mostara, i na južnim padinama Mostarskog blata.
S ponosom naglašavamo da je to kraj koji je iznjedrio slavnog mostarskog biskupa i nadbiskupa Petra Čulu, koji je skupa s blaženim kardinalom Alojzijem Stepincem u obrani domoljublja, rodoljublja i crkvenosti u poraću Drugog svjetskog rata bio hrabri branik našeg časnog dostojanstva. Njegov glas se nadaleko čuo. Njegove zatvorske godine provede u Zenici bile su propovijed utamničenog pastira ugroženom stadu na komunističkim pašnjacima zapostavljene i crvenim mastilom prekrižene Hercegovine.
U današnjem predviđenom programu, skupa s vama zapjevati ćemo u čast obljetnice oslobođenja Pakraca i Lipika. Pa valja započeti. Sada kad je 16,00 sati, satnica u kojoj je 4. 5. 1995. Pakrac bio oslobođen, klapa „Studenac“ zapjevati će „U boj, u boj“ iz opere Nikole Šubića Zrinskog.“ Ovim riječima, pozdravljamo još jedanput Pakrac i Lipik. Hvala im za sve lijepo što su nam učinili.