Uzdol – Ivandan 24.6.2014.

Na Ivandan, (više o Ivandanu na Uzdolu čitajte ovdje) patron župi na Uzdol, iz Kruševa na hodočašće putovali su tamburaši, pjevači, klapa „Studenac“, folklorna skupina i folklorni pjevači. Svi su oni bilo pod Misama, bilo prije ili poslije Misa ili u Kulturno zabavnom programu imali izvesti planirane dionice.

Na put prema Uzdolu krenuli smo u 05,30 iz Kruševa. Na Uzdolu s jednom stankom uz put, bili smo u 8,15. Po dolasku na Uzdol pošli smo u crkvu, pomoli se sv. Ivi i odmah se usmjerili na pripremu za misno bolesničko slavlje u 9,00 sati. Trebalo je pripremiti stolice i klupe za tamburaše i pjevače, pjevače kratko upjevati, a tamburaše uskladiti. Misno bolesničko slavlje predvodio je don Slavko Raič, vojni kapelan hrvatske vojske u Velikoj Gorici, koncelebrirali su don Miljeko Džalto (župnik na Uzdolu) i don Ljubo Planinić (župnik u Kruševu), ispovijedali su don Željko Marić (rektor sjemeništa u Travniku) i don Mate Križanac (novopostalvjeni župnik u Bistrici). Misno slavlje pjesmom su pratili ujedinjeni zborovi s Uzdola i Kruševa. U kruševskom zboru su bili dio zbora mladih i dio zbora srednjih pjevača. Pjesmu su pratili tamburaši pod ravnanjem mladog gospodina Davora Kožula, Slavu je svirao mladi gospodin Karlo Milićević. Cijelim zborom: tamburašima i pjevačima ravnali su gospodična Kristina Šetka i Davor Kožul.

Odmah poslije mise slijedile su pripreme za misno slavlje u 11,00 sati: redanje klupa za pjevače i stolica za tamburaše. Tek što smo uspjeli sve posložiti i poredati, trebali smo započeti s predviđenim programom. Predviđeni program se odnosio na polusatno klapsko pjevanje šansona i popularnih domoljubnih i rodoljubnih pjesama. Pjesme u klapskom pripjevu pjevala je klapa „Studenac“ iz Kruševa pod ravnanjem Karla Milićevića. Bilo ih je lijepo slušati, ugodno su djelovali u predmisnom polusatnom programu. Koju minutu prije 11,00 sati klapa je prestala pjevati, a pjevanje su preuzeli tri ujedinjena zbora: zbor s Knežije, s Uzdola i Kruševa. Pjesmu su pratili tamburaši iz Kruševa, slavu je svirao na orguljicama Karlo Milićević.

Misno slavlje u 11,00 sati predslavio je domaći sin, don Ivan Stojanović (župnik na Knežiji u Zagrebu). Don Stojanović je ovom misom proslavio 25 obljetnicu misništva u rodnoj župi. Propovijedao je salezijanski provincijal don Pejo Orkić. Koncelebrirali su svećenici rodom  s Uzdola i  svećenici pastoralni djelatnici u susjednim župama.

Program poslije mise: običaj je na Uzdolu da odmah poslije mise slijedi opušteno, neslužbeno narodno veselje – netko svira na neki instrument kola, a narod se uključi s kolanjem. Stoga, odmah iza misnog blagoslova započeo je na diplama svirati trusu, tarabanu i trojanac mladi gospodin Vjeko Jurilj, poslije desetak minuta sviranja slijedila je tamburašima i pjevačima stanka od pola sata, a nama iz organizacije priprema oltarišta za pozornicu i kulturno zabavni program „Ivandanjski svitnjaci“. Program neslužbeni Ivandanjskih svitnjaka započeo je 12,45 minuta i trajao do 13,30. U ovom djelu Ilindanjskih svitnjaka svirali su tamburaši više narodnih, domoljubnih i rodoljubnih pjesama, a pjevali su Karlo Milićević, Miran Pušić i Stipe Gabrić. U 13,30 započeo je službeni dio kulturno zabavnog programa Ivandanjski svitnjaci. Program je započeo Himnom hrvatskog naroda – Lijepa naša,  svirali su tamburaši, a pjevanje predvodili pjevači uz sudjelovanje sviju prisutnih. Odmah iza Himne klapa Studenac, otpjevali su U boj, u boj. Program Ivandanjskih svitnjaci s nastupima su popunili Kulturno umjetnička društva s Uzdola (Uzdol), Globarica (Naša baština) Uskoplja (Napredak) i Kruševa (Kruševo). Pjevači župnog zbora s Knežije u višeglasju su otpjevali dvije domoljubne pjesme. Sastavni dio kulturno zabavnog programa bilo je i dodjeljivanje darova i zahvalnica koje je slijedilo pri kraju programa.

Domaćin sa Uzdola, don Miljenko Džalto redovito na Ivandan pripremi bogati doček sudionicima programa. Tako je bilo i ove godine, poslije izvedenog kulturno zabavnog programa slijedio je domjenak popraćen pjesmom i zabavom. Poslije domjenka u 16,00 sati pošli smo autobusu i uputili se u Kruševo. Uz jednu stanku za odmor u Kruševu smo bili u 19,00 sati. Neka ovo naše hodočašće bude na veću slavu Božju, na ugodno sjećanje svih hodočasnika na Uzdol i Uzdoljane.