Koncert – Klapska Večer svjetla – Osvrt

Uobičajeno je već da se svake godine na Svijećnicu, 2. veljače, okupljamo u crkvi, gdje primamo blagoslov grla po zagovoru svetoga Blaža. Podsjeća nas ovaj blagdan i na početke klape „Studenac“. Bila su to vremena, na žalost i danas su, kad su svjetlo duha zaklonile krupne pahulje snijega, u mećavi naše bezizlaznoj. Točnije, u toj noći, prije desetak godina zima je pokazala svoje prave zube, ali upravo u tom zimskom mjesecu, naši ljudi su zasjali poput Kalandorske svijeće. Pokazali su da mogu živjeti skupa, pomagali jedni drugima, prokopavali zametene putove, zajedno kao združena braća. Dva mjeseca nakon oštre zime, osnovana je klapa koja je ponijela ime bunara „Studenac“ s Mostarskog Blata, a svojim glasom pronijela melos hrvatskog primorja po Kruševskoj zaravni. Klapa koja se diči imenom „Studenca“ nadošla je na ideju osnivanja vlastitog koncerta. To je koncert izgrađen poput bunara Studenca koji je našim djedovima natapao vodom zemlju i pojio stada ovaca, tako simbolično i ovaj koncert osvježava naš krajolik kulturom i predstavlja nepresušan izvor pjesme Kruševa. I ove godine, po šesti put zaredom, organizirana je „Klapska večer svjetla“. Na koncertu su nastupile klape prijatelji iz Hercegovine, ali da ne zaboravimo spomenuti da su prošle godine, ovaj koncert pozdravili i osvajači 52. Festivala klapa iz Omiša, klapa „Stine“ iz Zagreba. To nam sve ukazuje na važnost koncerta „Klapske večeri svjetla“, ne samo Kruševa, nego i Hercegovine. Kako i priliči ovom tradicionalnom koncertu klapa, prije same smotre smo slavili misu u crkvi Proroka Ilije. Netom poslije mise uslijedio je koncert. Nastupile su klape: Studenac i Jela iz Kruševa, Zvizdan iz Posušja, Diva iz Širokog Brijega, Concordia iz Međugorja. Na ovogodišnjem koncertu trebala je nastupiti i klapa Narenta iz Mostara, ali zbog pojave viroze među njihovim članovima, nažalost nisu mogli nastupiti. Prije koncerta smo se prisjetili i našeg prijatelja Vlatka Vasilja koji nas je prije mjesec dana napustio. Po svršetku koncerta nastavili smo se družiti uz zakusku u prostorijama Kulturno pastoralnog centra.

Iako ponekad kultura kod nas nije prepoznata i ljudi je rado ne žele vidjeti, ovaj koncert ipak ostaje i postoji jer u župi Kruševo svijetli poput Kalandorskog svijetla kojeg baš nitko ne može ugasiti.

Bogu hvala na talentima i koncertu „Klapske večeri svjetla“ što smo i ove godine uspjeli organizirati.