Čudno rujansko nevrijeme

Čudno vrijeme prohuja Kruševom i Hercegovinom u ponedjeljak 20. rujna ove godine. Promjenu vremena moguće je potpunije pratiti povezano sa satima vjeronauka kod crkve. U 11,15 započeo je vjeronauk kod crkve za jednu skupinu djece. Vjeronauk smo imali vani u dvorištu. Temperatura je bila 27 stupnjeva, lijepo i ugodno vrijeme. S vjeronaukom ove skupini završili smo u 12,00 sati i dalje je bilo ugodno vrijeme. Negdje oko 12,15 počela je puhati bura i odmah hladiti „do kosti“.  Druga skupina djece došla je na vjeronauk u 12,45. Djeca su treptala od hladnoće. Nismo se dugo zadržavali. Vjeronauk smo završili u 13,15 sati a temperatura je bila 13 stupnjeva.

Zapuhala je bura s planina, temperaturu spustila s 27 na 13.

U dvorištu dok smo imali vjeronauk počele su se grane sa stabala lomiti i na zemlju padati. Pade grana s velika stabla. Pitaju djeca što je ono. Rekoh „vjeverica se popela na granu, od težine njezine puče grana“. Djeca su se slatko nasmijala. Pade još jedna, pa i treća grana. Konačno od stabla golema i velika ne osta ništa. Sutra su Gojko Mandić i Drago Vidačak pripilali stablo pri zemlji. Mora se kopati nova rupa i saditi novo stablo.