Korčula – treći dan

Treći dan devetnice u svetištu bl. Marije Propetog u Blatu u nedjelju 2. srpnja bio je posvećen bolesnicima. U svetištu blažene Marije Propetog Isusa prijepodnevno euharistijsko slavlje predvodio je don Ljubo Planinić, župnik župe sv. Ilije u Kruševu u BiH, u koncelebraciji s don Željkom Kovačevićem, župnikom župe Svih svetih u Blatu.

U propovijedi don Ljubo je rekao: “Došli smo se danas moliti Bogu i preporučiti zagovoru bl. Marije Petković. Vi ovu misu zovete bolesnička misa. Želite moliti za bolesnike, za sebe bolesne, za nedostatke da ih nestane, psihičke mane, tjelesne i duševne bolesti. Uz naše usrdne molitve božanska medicina i moćni zahvat bl. Marije Petković neće izostati. Neka bl. Marija Petković dobro razumije vaše molitvene uzdahe, neka vas dobro razumije u svemu u čemu ćete je moliti. A vaše molitve neka budu žarki uzdasi pobožnog duha”. Don Ljubo je također potaknuo: „Nemoj danas moliti interesno. Nego dok usrdno moliš, neka svaki dar kojega dobiješ izgrađuje tvoje odnose s Bogom i s ljudima. Ne budi danas devet nezahvalnih biblijskih gubavaca. Po molitvi i po molitvenom daru postanite bolji, kvalitetniji, ne samo zdraviji. Dok moliš, neka tvoja molitva ne bude puko i usko traženje nekih uskih potreba. Po molitvi dopusti Bogu da uđe u tvoj život, u tvoj rad, dopusti mu da te odgaja, preodgaja, da te blagoslovi, da ispravlja tvoje pogreške. Dopusti mu da On upravi tvoje korake. Molitva je odgojno sredstvo s kojim stupaš u suradnju s Bogom. Sam u sebi postavljaš sve na svoje mjesto, a samim time gradiš zajedništvo sa svim ljudima. Tamo gdje je iskrena molitva nema bolesti trača, ogovaranja, klevete. Molitva oplemenjuje, stvara bolji osjećaj, smiruje napetost, liječi dušu pa taman tijelo ostalo neizliječeno. Molitva ima i onu pretvorbenu moć, ona našu uskogrudnost pretvara u širokogrudnost, mržnju u ljubav, škrtost u darežljivost. Ozdravlja sve! Kad ti je teško ne govori ništa, moli u šutnji, bolje ćeš čuti, smiri se, molitva će te izliječiti. Je li Bogu stalo do čovjekova zdravlja… Jest… Ali mi smo prestali tražiti pomoć od Boga… Bog i dalje ozdravlja, kao što je u Bibliji ozdravljao. Ali mi smo ‘Ubili molitvu za zdravlje’. Više imamo povjerenja u medicinu negoli u Boga. Ljudi su postali ovisnici medicine. Danas je stav medicine i pojedinih liječnika da ‘ne postoje neizlječive bolesti’. Postoje samo ljudi koji ne ozdrave od svojih bolesti jer ne žele ozdraviti. Blažena Marija Petković je usrdno molila. Molila za bolji svijet, boljeg čovjeka, zdravijeg čovjeka. U njezinu okruženju događalo se ozračje zdravlja, blagoslova. Više godina provela je u bolesničkoj sobi, ali zbog toga nije proklinjala nego blagoslivljala kao najzdravija”.

Kako je ovo bio ujedno dan bolesnika, po završetku propovijedi, bolesnicima koji su se prethodno prijavili don Željko je podijelio sakrament bolesničkog pomazanja. Euharistijsko slavlje pjesmom je animirao zbor mladih iz Kruševa uz pratnju tamburaša pod vodstvom Davora Kožul, Karla Milićevića i Kristine Šetka. Navečer u svetištu su redovnice predmolile slavna otajstva krunice s razmišljanjima bl. Marije Propetoga, devetnicu i litanije.

Tekst djelomično prerađen za naš portal preuzet je s portala IKA-e