Blagoslov polja – 2017.

Blagoslov polja – obiteljska i rodbinska povezanost: Do blagoslova polja u Hercegovini se „drži“. Kod nas, u Kruševu, blagoslov se organizira u nedjelju po Markovdanu. Misa s blagoslovom obično se organizira u crkvenom dvorištu. Ove godine zbog kiše obrede smo imali u crkvi.

Što je to što čovjeka ovoga kraja privlači na blagoslovu polja. Privlači ga motiv okupljanja – molitva Bogu za blagoslov polja, vinograda i svega imanja što posjedujemo. Privlači ga obred blagoslova: pjevanje litanija, blagoslov sa svijećom, svijećama, križem i blagoslovljenom vodom. Osjeti se u obredu „gromoglasno“ pjevanje litanija i aktivno sudjelovanje u obrednim molitava

Neka naš blagoslovne molitve „bdiju“ nad našim imanjima i svemu drugom što posjedujemo i imamo kao svoje blago od kojega živimo i obitavamo u ovim krajevima.