Broćanski susreti – 2016.

Broćanski susreti - 2016.Osmi susret osoba s duhovnim zvanjem s prostora broćanskog dekanata – „Broćanski susreti“ održan je u Međugorju u samostanu časnih sestara „Rane sv. Franje“. Organizatori susreta su fra Ivan Ševo, s. Kristina Barbarić, s. Korona Cigić i don Ljubo Planinić. Bliže pripreme za sastanak započele su 17. lipnja, pozivnice su poslane na Petrovdan 29. lipnja. Na susret se okupilo 52 osobe.

Prošle godine susret smo imali u župi Gradnići, i tada je dogovoreno da se ovogodišnji osmi susret dogodi u samostanu časnih sestara u Međugorju. Tako je i bilo. U 10,00 sati bilo je sakupljanje, u 10,30 osvrt na dosadašnje susrete, pozdrav prisutnima. Pozdrav slavljenicima don Pavi Filipoviću – proslavio 50 godina svećeništva, s. Asumpti Rozić i s. Dobroslavi Vučić proslavile 60 godina redovništva, novom bogoslovu fra Franji Ćoriću, novom sjemeništarcu Stipi Gabriću… Slijedili su stanka, sv. Misa i domjenak…

U uvodnom dijelu naglašena je želja da do desete obljetnice organiziramo tiskanje knjige sa životopisima živućih i pokojnih svećenika s područja Brotnja. Opći dojam bio je da se želimo u to upustiti, ali ostaje uvijek problem da bi trebalo naći jednu ili više osoba koje bi to ostvarila i uobličila. Zamolili smo s. Koronu Cigić da sakupi životopise milosrdnica, s. Kristinu Barbarić franjevka, fra Ivana Ševu franjevaca, don Ljubu Planinića dijecezanskih svećenika, fra Filipa Musu konventualaca, a ostaje da netko sakupi životopise dominikanaca, isusovaca, kapucina, salezijanaca i drugih redovničkih zajednica… Računamo da nas danas ima 119 živućih osoba s duhovnim zvanjem s područja Brotnja.

Ispitivanje pokojnih ostaje nam upitnik,… nije nam cilj pisati opširno znanstveno djelo, ali u nama je želja da „pokupimo“ imena, prezimena i podatke što većih broj pokojnih osoba s duhovnim zvanjem s područja Brotnja….

U popunjavanju točaka s ovogodišnjeg susreta sudjelovali su:

 • fra Ivan Ševo
 • s. Felicita Marković
 • fra Tomislav Pervan
 • s. Kristina Barbarić
 • s. Korona Cigić
 • s. Anđela Pervan
 • don Dragan Filipović
 • don Gordan Božić
 • Stipe Gabrić
 • fra Antonio Šakota
 • don Ljubo Planinić

Deveti susret planiramo organizirat slijedeće godine u župi Kruševu u vremenskom razdoblju između Ilindana i sv. Jakova.

Deseti susret, nadamo se s tiskanom planiranom knjigom sa životopisom pokojnih i živući osoba s duhovnim zvanjem s područja Brotnja planiramo organizirat u župi Međugorje.

Hvala svima koji su potpora ovih naših susreta.