Prvi župni vijećnici u Kruševu

Na fotografijama su župni vijećnici od 1990. do danas.

Svaka župna zajednica trebala bi imati župne vijećnike. U što boljem vođenju župne zajednice župni vijećnici su župniku prvi savjetnici.

Nekada su se u narodu župni vijećnici zvali „prakaraturi“. Službeni naziv im je bio „crkveni odbornici“. Jesu li prije 1930. u župi Kruševo postojali prakaraturi ovog časa ne mogu zasigurno znati. Vjerojatno su neslužbeno bili oni koji su 1924. sudjelovali u određivanju župnog središta župe Kruševo.

Službeno je Biskupski ordinarijat u Mostaru 18. 1. 1930. br. 388/1930 zatražio od tadašnjeg župnika fra Bazilija Senjaka da se osnuje „crkveni odbor“.

Izboru je župnik fra Bazilije pristupio 1. 4. 1930. Sazvao je sve domaćine župe i izabran je „crkveni odbor“.

U širi „crkveni odbor“ izabrani su:

 • Selo Čula: Juriša Čule, zamjenik Pero Begić
 • Selo Podgorje: Marko Hrsto, zamjenik Franjo Božić
 • Selo Sritnice: Stjepan Rozić, zamjenik Blaž Bevanda
 • Selo Selišta: Franjo Gabrić, zamjenik Mate Rozić
 • Selo Krivodol:
 1. Martin Tomić, zamjenik Andrija Vidačak,
 2. Andrija Marijanović, zamjenik Marko Smiljanić

U uži odbor izabrani su:

 • Mate Rozić, zamjenik Blaž Bevanda
 • Franjo Gabrić, zamjenik Pero Begić

Valja primjetiti:

Prvo: fra Bazilije mjesta u Kruševu naziva selima, a ne zaseocima. Mjesta Kruševa su sela područja Kruševa, a ne zaseoci jednoga sela koje se zove Kruševo. Nazivanje mjesta Kruševa zaseocima je tvorevina iz bivše države. Kruševo je područje koje ima pet sela, ili ako se računa i šire, tada se može govoriti i o sedam sela, računajući na Miljkoviće i Kozicu.

Drugo: Krivodol je bio najveće selo župe, s najvećim brojem domaćinstava i čeljadi, zato su izabrana četvorica prakaratura. Danas je stanje po broju domaćinstava i broju žitelja u selima drugačije. Na žalost Krivodol nije više najveće selo u Župi.

Popis iz 1924.

 • Čula 43 domaćinstva s 365 članova,
 • Podgorje 31 domaćinstvo s 223 osobe,
 • Krivodolu 59 domaćinstava s 487 osoba,
 • Selištima 27 domaćinstava s 206 osoba,
 • Sretnicama 26 domaćinstava s 296 osoba.

Popis iz 2014.